قیمت مبلمان مهمترین قسمت در خرید مبلمان است!

پس از کلی جست و جو بالاخره شما خواهید توانست برند قابل اعتماد و مدل مبل مورد علاقه تان را پیدا کنید اما در نهایت، چیزی که باعث می شود شما خرید مبلمان را انجام دهید قیمت مبلمان است.

قیمت مبلمان چگونه تعیین می شود؟

قیمت مبلمان کلاسیک بر اساس موارد زیر تعیین می شود. البته هزینه های دیگری نیز مثل اجاره یا نگهداری فروشگاه، هزینه های مالیات، برق و ترابری و امثال این ها نیز در قیمت مبلمان محاسبه می شود.

 • جنس چوب مبلمان
 • جنس پارچه
 • نوع و جنس رنگ مبل
 • جنس و نوع یراق آلات مبل
 • جنس فوم و اسفنج مبلمان
 • نوع رویه کوبی
 • حجم منبت کاری
 • نوع طراحی مبلمان (کپی یا اصلی)
 • گارانتی و خدمات پس از فروش

 

جنس چوب در قیمت گذاری مبل

صحبت از مبل کلاسیک است و بیشتر در ایران و همینطور مبلمان ترک از چوب راش استفاده می شود.

اسکلت مبلمان کلاسیک در ایران بیشتر توسط چوب راش گرجستان در رده مبل سلطنتی و همینطور از چوب راش ایرانی در رده مبلمان کلاسیک متوسط ساخته می شود.

این یک اشتباه رایج در بین مردم است که چوب راش گرجستان بهتر از چوب راش ایرانی است. در صورتی که چوب راش هر دو کشور دارای گرید بندی مختلف است و چوب راش گرجستان نیز می تواند کیفیت های مختلف با قیمت های ارزان داشته باشد.

 

قیمت پارچه در مبلمان کلاسیک

عموما مبلغ ۱۰% از کل قیمت مبلمان کلاسیک به پارچه اختصاص پیدا می کند.

عدد تقریبی بالا برای پارچه ترک وارداتی و رده مبلمان کلاسیک سلطنتی موجود در بازارهای معروف مبل ایران در این مطلب گفته شده است.

قیمت خود پارچه مبلمان به موارد زیر بستگی دارد :

 • تولید داخل یا وارداتی بودن پارچه
 • تراکم پارچه
 • جنس پارچه

پارچه های ایرانی مناسب مبلمان کلاسیک معمولا در یزد تولید می شود و به پارچه یزد معروف است. این نوع پارچه تقریبا ۰/۲۵ بیست و پنج صدم قیمت پارچه های وارداتی ترک و مناسب مبل های لوکس و سلطنتی است.

 

تاثیر قیمت رنگ کاری در مبلمان

رنگ کاری دارای دو بخش متفاوت است.

 • جنس رنگ و متریال
 • اجرت زیرسازی رنگ و مهارت در پاشش رنگ

قیمت رنگ کاری مبلمان بین ۱۰% تا ۲۵% کل قیمت مبلمان کلاسیک را تشکیل می دهد.

 

مبلمان کلاسیک با رنگ آمیزی آستری (تصویر مربوط به شزلون آسوان است)

 

رنگ کاری مبلمان به سه مدل زیر تقسیم می شود که میزان اجرت و نوع متریال هر کدام متفاوت است.

 • رنگ آستری
 • رنگ پوششی
 • رنگ سند بلاست

رنگ کاری آستری به دلیل ظرافت و عدم استفاده از سیستم های پاششی مثل پیستوله و پمپ باد و همینطور الزام این نوع رنگ کاری به استفاده از بهترین متریال چوب، گران ترین و خاص ترین نوع محصول خروجی را ایجاد می کند و خود می تواند یک نوع گارانتی برای بهترین متریال باشد.

گران ترین این نوع رنگ آمیزی سیستم رنگ آستری است. مزیت این نوع رنگ حفظ کامل بافت چوب، دوام بالا و اصالت آن برای محصول مبل کلاسیک است.

در رنگ آمیزی آستری، مهارت رنگ کار و همینطور اصطلاحا پوست زدن و صیقل دادن چوب و متریال رنگ، عوامل تعیین کننده قیمت این رنگ گران مبلمان هستند.

 

قیمت یراق آلات در مبلمان

یراق آلات در مبلمان شامل مغزی، ریشه، منگوله یا نگین و گل میخ تعریف می شود که تاثیر بسزایی در مبلمان کلاسیک ندارد و بخش بسیار کوچکی از قیمت مبل را تشکیل می دهد.

البته نوع دیگری از یراق آلات فلزی هم وجود دارد که به عنوان دستگیره، حلقه کلید و… است و روی انواع بوفه کف و ویترین یک بخش کمتر از ۲% تا ۵% را تشکیل می دهد.

 

قیمت فوم و اسفنج مبلمان

در تشک دوبل نشیمن مبل کلاسیک از فوم و در مبل های کف ثابت از اسفنج استفاده می شود.

دو نوع رویه کوبی سنتی و امروزی برای مبلمان کلاسیک وجود دارد. در مدل سنتی آماده سازی زیرکار رویه کوبی (به جز مرحله پارچه) از متریال بهتر و روش سخت تر و البته با طول عمر ماندگارتری استفاده می شود که می توان گفت به طور معمول در رده مبلمان لوکس ۵% تا ۷% از قیمت مبلمان را تشکیل می دهد و در مدل آماده سازی زیرکار رویه کوبی (مرحله فوم و اسفنج) بین ۲% تا ۵% از قیمت مبلمان را به خود اختصاص می دهد.

مصالح رویه کوبی شامل موارد زیر است.

 • تخم پنبه
 • اسفنج
 • فوم
 • نخ
 • چسب
 • منگنه
 • فنر
 • تسمه

زیرسازی های جدید مبلمان (فوم، اسفنج و نشیمن)  ارزان و بی کیفیت برای نشیمن ها از قالب لاستیکی برای بارگیری کرک یا تخم پنبه استفاده می شود.

هزینه های رویه کوبی مبلمان بیشتر شامل اجرت می شود تا متریال !

در روش سنتی اما به جای لاستیک، شالی برنج دور کار کشیده شده و وکیوم می شود و در نهایت یک قالب به ما می دهد که جایگزین لاستیک است و داخلش می شود تخم پنبه بارگیری گرد. این روش با نام نشیمن لباف شناخته می شود و بسیار با کیفیت تر و عمر طولانی تری دارد.

لباف کردن نشیمن روش گران قیمتی نیست اما ۳ تا ۴ برابر سایر روش ها زمان بر است.

 

تاثیر رویه کوبی در قیمت مبلمان

رویه کوبی مبل کلاسیک به چند روش مختلف انجام می شود و یکی از مهم قیمت گذاری مبلمان است.

این بخش از رویه کوبی (به جز فوم و اسفنج) به صورت تقریبی بین ۵% تا ۱۰% قیمت مبلمان کلاسیک با رده کیفیتی خوب را به خود اختصاص می دهد.

 • رویه کوبی ساده
 • رویه کوبی لمسه
 • رویه کوبی پلیسه
 • رویه کوبی خیاره

به جز خود مبحث پارچه، متریال خاص و تاثیرگذار دیگری در رویه کوبی استفاده نمی شود و بیشتر قیمت رویه کوبی مبلمان اجرت آن است.

تاثیر مغزی رویه کوبی در قیمت مبل

مغزی دور رویه کوبی نیز یکی از پرزحمت ترین قسمت های ساخت مبلمان است. انواع مغزی دور رویه کوبی شامل نوار مغزی سرمه به عنوان ساده ترین و ارزان ترین نوع مغزی است و بعد از آن نوار مغزی تک و همینطوری مغزی دو قلو کمی پرزحمت تر و گران تر است.

مغزی دوقلو با پارچه

در نوار مغزی سرمه از نوعی نوار آماده استفاده شده و بین فاصله پارچه و چوب با چسب مایع چسبانده می شود اما در روش نوار مغزی تک و دوقلو از جنس خود پارچه به عنوان نوار رول استفاده شده و با ظرافت خاصی دوخته می شود. نوار مغزی تک و دوقلو بسیار پرزحمت تر و زمان بر تر است و البته این روش برای کارهای لوکس استفاده می شود.

 

هزینه منبت کاری در قیمت مبلمان کلاسیک

یکی از تاثیرگذارترین موارد در قیمت گذاری مبلمان، مراحل منبت کاری است.

مراحل منبت کاری مبلمان بین ۱۵% تا ۳۰% قیمت مبل کلاسیک پُرآرایه را تشکیل می دهد.

پس از بلوک گیری در نجاری، قطعه های چوب برش خورده برای ماشین کاری یا سی ان سی ارسال می شود تا منبت مبلمان آغاز شود.

بهره گیری از سی ان سی و در مقابل آن استفاده از ماشین کاری دو مقوله جدا از یکدیگر است. سی ان سی برای محصولات عمومی تر و با قیمت پایین تر استفاده می شود اما ماشین کاری که عملی سخت و وقت گیرتر است برای کارهای خاص تر و گران تر استفاده می شود.

ماشین کاری به عملی گفته می شود که بافت اولیه منبت توسط دستگاه برش کاملا مکانیکی (بدون بهره گیری از کامپیوتر) و با هدایت اپراتور انسانی انجام می شود و سپس، کار نهایی ماشین کاری شده به منبت کار حرفه ای سپرده می شود تا پرداخت نهایی و استادانه اش را روی منبت انجام دهد به همین دلیل، یک کار هنری و گران قیمت ایجاد می شود.

منبت مبلمان با روش ماشین کاری و پرداخت نهایی توسط استاد منبت کار، گران تر اما خروجی نهایی یک کار اصیل دست ساز خواهد بود.

کیفیت منبت و تاثیر آن روی قیمت مبلمان به سه جزء زیر بستگی دارد:

 • طبیعی بودن منبت
 • عمق منبت کاری
 • بُعد منبت مبلمان

میزان تراکم منبت و زیاد بودن منبت کاری در مبلمان بر خلاف طرز فکر عامه مردم، تاثیر زیادی روی قیمت مبلمان کلاسیک ندارد.

 

تفاوت قیمت مبل کلاسیک با طراحی اورجینال و کپی

تفاوت زیادی بین تعیین قیمت مبلی که توسط یک تیم حرفه ای بصورت اورجینال طراحی و ساخته می شود با مبلی که به روش الگوبرداری از سایر تولیدکنندگان ساخته می شود وجود دارد.

مبلمان اورجینال اصالت بالایی دارد و معمولا فاکتورهایی مثل استاندارد روش های ساخت، ارگونومیک مبل و راحتی بدن، تناسب و اصول بین متریال مختلف از جمله چوب و رنگ و پارچه و در نهایت کیفیت بالاتری نیز خواهد داشت و اصول ساخت در آن رعایت شده است.

در مقابل وضعیت بالا مبل کلاسیکی که از روی طرح دیگران کپی شده است، صرفا با مقاصد سودجویانه اقتصادی و حذف شدن هزینه های طراحی ساخته می شود و قطعا مسایل قید شده بند قبلی از جمله ارگونومیک بودن مبل یا استاندارد در آن رعایت نمی شود چونکه تولید کننده دلیل این نوع طراحی را نمی داند و بطور قطع نیاز مشتری در بلند مدت نیز در نظر گرفته نشده است.

تفاوت قیمت بین دو نوع مبل کلاسیک اورجینال و کپی بسیار فاحش است و سَوای مساله طراحی اورجینال و کپی، احتمالا در استفاده متریال نیز همین عمل سودجویانه تکرار شده است.

و معمولا مبلمان با طراحی اورجینال در برندهای معتبر و شناخته شده صورت می گیرد.

 

گارانتی و خدمات پس از فروش مبلمان

تاثیر قیمت گارانتی مبلمان در ایران در برندهای مختلف تولید کننده مبلمان خصوصا در تهران با یکدیگر تفاوت زیادی دارد.

اما در ایران به خاطر شرایط مختلف آب و هوایی امکان ارائه گارانتی اصولی وجود ندارد، چونکه مبلمانی که با یک نوع چوب ساخته می شود در شهرهای شرجی جنوب و شمال کشور آسیب بیشتری نسبت به شهرهای با آب و هوای متعادل دارد.

و البته اکثر شرکت های مبلمان چیزی به نام برگه گارانتی نیز بعد از انتخاب و خرید مبلمان به مشتری نمی دهند اما بخشی از قیمت مبل را به خاطر برند بودن یا خدمات پس از فروش به قیمت محصول اضافه می کنند.

 

قیمت مبل کلاسیک یافت آباد و جاجرود

قیمت مبلمان در تهران در بازارهای مختلف همچون بازار مبل جاجرود یا بازار مبل یافت آباد و سایر محل های معروف فروش مبلمان یکسان نیست و بعضی موارد همچون تعرفه اجاره فروشگاه ها روی قیمت مبلمان تاثیر گذاشته است.

به عنوان مثال اگر دو مبل یکسان را در نظر بگیریم، مبلی که در بازار مبل یافت آباد فروخته می شود بین ۲۵ تا ۵۰ درصد گران تر از مبلی هست که در بازار مبل جاجرود به فروش می رسد و این به دلیل هزینه های بالای فروشگاه داری در بازار مبل یافت آباد است.