خاستگاه سبک روکوکو فرانسه است و در اواخر دوره سبک باروک در زمان لوئی شانزدهم به وجود آمد (اوایل قرن هجدهم میلادی) که یک سبک استادانه در استفاده از تزئینات پر از شکوه و زیبایی است.

در دانشنامه آزاد ویکی پدیا درباره سبک روکوکو می خوانیم :

اصطلاح روکوکو در ابتدا توسط پیر-موریس کی (Pierre-Maurice Quays) در سال ۱۷۹۷ از ترکیب واژه فرانسوی روکای (rocaille) و واژه ایتالیایی باروکو (baroco) به وجود آمده‌ است.

منبع سبک هنری روکوکو در ویکی پدیا : سبک هنری روکوکو

 

مبلمان سبک روکوکو

مبل طراحی شده سبک روکوکو در سال ۱۸۷۱

 

طراحی روکوکو سبکی مملو از سرزندگی و طراوت است که در ادامه سبک باروک در مقابل شکوه و جلال افراطی سبک طراحی باروک (دوره لوئی چهاردهم، قرن ۱۴ میلادی) در کاخ ها پدید آمد. پیش از اینکه این سبک به صورت مستقل وارد طراحی مبلمان شود باعث ساخت خانه های کوچک شهری با تزئینات و ریزه کاری های فراوان در فضاهای داخلی خانه ها شد.

البته سبک روکوکو با رشد طبقه متوسط و بورژوای اروپا به وجود آمد، قشری که اشراف زاده نبودند و ثروت خود را از مشاغل دولتی و استخدامی به دست آوردند.

 

رنگ در مبلمان سبک روکوکو

پالت رنگی روکوکو خیلی ملایم تر از رنگ های اصلی و شاید غلیظ و تونیک های تاریک است که در سبک باروک به آن توجه می شد.

پالت رنگی سبک روکوکو

نمونه پالت رنگی سبک روکوکو در مبلمان

مبلمان سبک روکوکو بر خلاف دوره هنری قبل (باروک) که با رنگ های تند و به نوعی غلیظ ساخته می شد، شناخته می شود. در سبک طراحی مبلمان روکوکو رنگ ها ملایم تر و از طیف رنگی کمتری بهره گرفته می شود.

در سبک باروک از رنگ های طلایی و همینطور رنگ های تیره زیادی استفاده می شد تا برای ساختن فضایی دراماتیک مناسب باشند. البته به این معنا نیست که سبک روکوکو یک سبک لوکس و مجلل نباشد، بلکه نوعی طغیان نسبت به سبک دوره قبلی خود است.

 

کاناپه طراحی شده با سبک روکوکو

کاناپه روکوکو، طراحی شده در سال ۱۷۳۵

 

سبک شناسی روکوکو

خصوصیات سبک روکوکو را می توان در موارد زیر خلاصه کرد.

  • تزئینات ظریف، نامتقارن و خطوط منحنی
  • استفاده از موضوعات عشق و اسطوره های کلاسیک
  • استفاده از رنگ های روشن و با طراوت و غالبا استفاده از رنگ های صورتی، سبز، زرد و آبی
  • استفاده از سایر رنگ ها (به جز رنگ های مورد قبلی) به عنوان مکمل و ترکیب سایه ها استفاده می شود.
  • استفاده از خطوط منحنی شبیه به C و S انگلیسی
  • بیشتر، استفاده از چوب های گردو و ماهان در نمونه های اولیه
  • سطوح میزها بیشتر با سنگ مرمر
  • دارای منبت برخاسته از خود چوب

 

سبک روکوکو در مبلمان ایرانی

مبلمان با سبک روکوکو در ایران علاقه مندان بسیاری پیدا کرده است، تجمل گرایی البته یکی از دلایل این موضوع است و شاید برخی از تولید کنندگان و خریداران بدون اطلاع از سبک و تاریخچه این ژانر هنری به آن علاقه داشته باشند. طراحی مبلمان در ایران تقریبا بدین صورت شده که تولیدکنندگان با الگوبرداری از آثار مبل فرانسوی، مبل های ایتالیایی و همینطور تولیدات کشور ترکیه با اسکن های سه بعدی یا ساختن از روی تصاویر ژورنالی اقدام به تولید مبلمان با سطوح کیفی مختلف برای خریداران مختلف می کنند.

طراحی در مبل دیاکو با اصالت مبل روکوکو و آمیزه ای از طرح های قرون ۱۷ و ۱۸ میلادی با ساخته هایی از جنس چوب راش با کیفیت و پارچه های ترک و بلژیکی است. سبک مبلمان روکوکو یکی از شاخه های مبلمان کلاسیک است که در ایران طرفدار بسیاری دارد.

 

کمد کنسول طراحی سال 1730

کمد طراحی شده توسط Charles Cressent در سال ۱۷۳۰ میلادی

 

نام سبک روکوکو چگونه بوجود آمد؟

برای اولین بار کلمه Rococo به عنوان یک کلمه طنز از کلمه Rocaille که یک سبک و روش دکوراسیون بود استفاده شد. در پایان قرن هفدهم و آغاز قرن هجدهم میلادی Rocaille یک نوع نقاشی بود که در در اواخر دوره لوئی چهاردهم به وجود آمده بود.

پس از پیدایش سبک روکوکو به مرور از فرانسه به شمال ایتالیا، اتریش، بایرن و سایر نقاط آلمان و روسیه گسترش یافت.

همینطور ابتدا این سبک در نقاشی پدید آمد اما به مرور به هنرهای دیگر، به خصوص مجسمه سازی، مبلمان، وسایل نقره و ظروف، نقاشی، موسیقی و تئاتر، نفوذ کرد.

 

یک اتاق با طراحی سبک روکوکو

طراحی سقف، پنجره ها، تزئینات، چلچراغ، رنگ آمیزی و مبلمان به سبک روکوکو

بازار مبل دلاوران

بازار مبل دلاوران کجاست؟ بازار مبل دلاوران تهران در طول کل بلوار دلاوران در منطقه شمیران نو، بلوار هنگام است. در این بازار تنوع زیادی از محصولات مبلمان، سرویس خواب، دکوراسیون، سیسمونی و پارچه مبلی وجود دارد.   [caption id="attachment_4144" ادامه مطلب را بخوانید

تاریخچه مبل فرانسوی
تاریخچه مبل فرانسوی

مبلمان کلاسیک فرانسوی که یکی از لوکس ترین و دوست داشتنی ترین مدل های مبل کلاسیک در بازار جهانی است در ابتدا برای اشراف و بورژوازی ثروتمند و طبقه سطح بالای جامعه فرانسوی تولید می شده است. البته سبک مبل ادامه مطلب را بخوانید

تاریخچه مبلمان مصری
تاریخچه مبلمان مصری

مبلمان مصری از قدیمی ترین مدل های مبلمان در جهان به حساب می آید و بیشتر طراحی مبل های مصری به شکل حیوانات است.   مبلمان در مصر باستان پیش از آنکه به پیدایش مبلمان مصری بپردازیم باید بدانید که ادامه مطلب را بخوانید

تاریخچه مبلمان کلاسیک ایتالیایی | روکوکو و باروک در مبل ایتالیا
تاریخچه مبلمان ایتالیایی

مبلمان ایتالیایی، اثری با ارزش فنی و زیبایی بی نظیر است. ایتالیایی ها در سراسر دنیا به دلیل مبلمان با کیفیت بالای ساخته شده با چرم و چوب تصفیه شده شناخته می شوند و اتفاقا یکی از مهمترین شاخصه ها ادامه مطلب را بخوانید