حتما نام مبل نئوکلاسیک زیاد به گوشتان خورده است و دوست دارید درباره این سبک از مبلمان بیشتر بدانید. اگر شما جزء افرادی هستید که سبک مبل کلاسیک با زرق و برقی که دارد را نمی پسندید و از طرفی دیگر مبل مدرن هم انتخاب شما نیست، باید بدانید که بهترین و مناسب ترین مبلمان برای شما مبل نئوکلاسیک است. این نوع مبلمان سبک شیک و بروزی است که در دنیا بسیار پرطرفدار است و ایرانی ها به شدت به این سبک علاقه مند هستند و به خاطر ویژگی هایی که دارد مناسب خانه هایی با متراژ بزرگ و متراژ کوچک است.

دیاکو مجموعه‌ای از سبک‌های مبلمان کلاسیک را ارائه می‌دهد که تنوع بی‌نظیری دارند. این تنوع محصولات می‌تواند به شما کمک کند تا راحت تر مبلمانتان را انتخاب کنید و در نهایت از خریدتان راضی باشید. جهت پرسش یا مشاوره بیشتر، می‌توانید با تیم کارشناسی دیاکو با شماره ۰۲۱۷۶۲۶۳۰۰ تماس بگیرید.

 

فهرست مطالب:

  • مبل نئوکلاسیک چیست؟
  • تفاوت مبل نئوکلاسیک با مبل کلاسیک
  • تفاوت در طرح و رنگ پارچه
  • تفاوت در طراحی و نقوش
  • تفاوت در ابعاد و اندازه

 

مدت زمان مطالعه این مطلب ۶ دقیقه می باشد.

 

مبل نئوکلاسیک

نمایی از یک فضای نئوکلاسیک

مبل نئوکلاسیک چیست؟

در واقع مبلمان نئوکلاسیک اصالت خود را از سبک کلاسیک گرفته است با این تفاوت که وقتی از این مبلمان استفاده می کنید می توانید با توجه به فضای خانه های امروزی بیشتر از المان های مدرن استفاده کنید. در واقع سبک نئوکلاسیک می‌خواهد نسخه‌های مدرن‌تر و سبک‌تری از سبک کلاسیک را ارائه دهد. این مبلمان از تزئینات کمتر و طرح‌های ساده‌تر استفاده می‌کند تا به ظرافت بیشتری برسد. هدف اصلی آن، ترکیب سبک مدرن با الگو های طراحی و هنرهای کلاسیک است.

 

تفاوت مبل نئوکلاسیک با مبل کلاسیک

مبلمان کلاسیک همان مبلمان های معروف و مجللی هستند که توسط هنر و مهارت دستی صنعتگران با تکنیک حکاکی چوب و منبت کاری، نقوش متنوعی در پایه ها و دسته‌های آن ایجاد شده است که به عنوان نمادهای اصلی طراحی کلاسیک شناخته می‌شوند. بنابراین با این تفاسیر متوجه شدیم که مبل‌های نئوکلاسیک، با الهام از مبل‌های کلاسیک به وجود آمده است و در حال حاضر به یک سبک محبوب تبدیل شده است.

در واقع، تفاوت قابل توجهی بین مبل‌های کلاسیک و نئوکلاسیک وجود ندارد. تنها با ایجاد تغییرات کوچک در مبل‌های کلاسیک، ظاهری جذاب و جدید در نئوکلاسیک به وجود آمده است. در اینجا به چند تفاوت اصلی آن ها اشاره می کنیم:

 

مبل نئوکلاسیک

مبلمان شیک نئوکلاسیک

تفاوت در طرح و رنگ پارچه

در مبل کلاسیک معمولاً از پارچه‌هایی با طرح و نقش‌های شلوغ استفاده می‌شود. این طرح‌ها معمولاً شامل الگوها و نقوشی با جزئیات زیاد است. همچنین، رنگ‌های محبوب در پارچه‌های مبل کلاسیک به طور عمومی از طیف رنگی تیره مانند: قهوه‌ای تیره، قرمز، سبز تیره و طلایی و … هستند. از طرفی، در مبل نئوکلاسیک از طرح‌ها و الگوهای مدرن و یا پارچه‌های ساده استفاده می‌کنند که طرح‌های مدرن شامل خطوط ساده، الگوهای هندسی می‌ باشند. رنگ پارچه این سبک مبل ها به سمت رنگ‌های روشن و خنثی مانند: کرم، سفید و طوسی میل می‌کنند.

 

تفاوت در طراحی و نقوش

در مبل کلاسیک، از دسته ها و پایه های منحنی زیبا و پیچیده مانند تراش‌ها، نقوش پیچیده و روکش‌های گران‌قیمت استفاده می‌شود. این جزئیات برجسته و شیک، ظاهری مجلل و بافتی سنتی را برای مبل کلاسیک به وجود می‌آورند.

اما در مبل نئوکلاسیک، طراحی ساده‌تر است و به جزئیات کمتری تکیه می‌کند. خطوط راست، سطوح صاف و طرح‌های ساده‌تر در مبل نئوکلاسیک مشاهده می‌شود. این سبک تلاش می‌کند تا ظاهری مدرن تر و ساده تر را با حفظ برخی ویژگی‌های کلاسیک ایجاد کند و به آن امکان می‌دهد با المان های مدرن مختلف هماهنگی خوبی داشته باشد.

 

مبل نئوکلاسیک

نمونه ای از یک کاناپه نئوکلاسیک

تفاوت در ابعاد و اندازه

اندازه مبلمان برای فضاهای خانه‌ها اهمیت بسیاری دارد و می‌تواند تأثیر زیادی بر جلوه و استفاده از فضا داشته باشد. انتخاب بین مبل کلاسیک و مبل نئوکلاسیک وابسته به سلیقه شما و نیازهای فضای خانه شما است، اما در عین حال برخی نکات را می‌توان در نظر گرفت.

اگر فضای خانه شما بزرگ است و جلوه مجلل و کلاسیک را دوست دارید، مبل کلاسیک می‌تواند گزینه مناسبی باشد. این نوع مبلمان اندازه بزرگتری دارد و از نقش های پیچیده، پایه ها و قامه بلندتری برخوردار است. اما اگر فضای خانه شما کوچکتر است و سبک مینیمال و مدرن را ترجیح می‌دهید، مبل نئوکلاسیک می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. این نوع مبلمان اندازه کوچکتری دارد و طراحی ساده و ظریف‌تری دارد .

به‌طور کلی، برای انتخاب مبلمان مناسب برای فضای خانه‌تان، عواملی مانند اندازه فضا، سبک دکوراسیون، سلیقه شما و نیازهای استفاده از فضا را در نظر بگیرید. همچنین، توجه به تعادل و هماهنگی میان مبلمان و دیگر عناصر دکوراسیون داخلی فضا نیز مهم است تا یک هماهنگی زیبا و کارآمد برقرار شود.

 

کلام آخر:
در پایان، به دو نکته کوچک اما مهم اشاره می‌کنم که اگر انتخاب شما مبلمان نئوکلاسیک باشد، می‌تواند فضای شما را دو چندان زیبا تر کند. اولین نکته، انتخاب پرده برای سبک نئوکلاسیک است. باید پرده ای که انتخاب می کنید بلند باشد تا اصالتش را از سبک کلاسیک بگیرد و تا حد امکان باید ساده باشد و بدون والان و طرح باشد. دومین نکته، فرشی که برای سبک نئو کلاسیک انتخاب می کنید بهتر است تک رنگ باشد یا نهایتا از  دو تا سه رنگ در آن استفاده شده باشد. من به شما پیشنهاد می‌دهم از فرش‌های وینتیج استفاده کنید که با این سبک بسیار هماهنگ هستند. امیدوارم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.