مبلمان کلاسیک فرانسوی که یکی از لوکس ترین و دوست داشتنی ترین مدل های مبل کلاسیک در بازار جهانی است در ابتدا برای اشراف و بورژوازی ثروتمند و طبقه سطح بالای جامعه فرانسوی تولید می شده است.

البته سبک مبل فرانسوی که در این مقاله به آن می پردازیم بخش کوچکی از صنعت مبلمان در کشور فرانسه را در بر می گیرد و به دلیل گستردگی موضوع، جزئیات بیشتر را در مقالات بعدی منتشر می کنیم.

امروز مبلمان فرانسوی را می توانید در خانه های طبقه متوسط تا سوپرلوکس جامعه و همینطور نشست های رسمی در کاخ های ریاست جمهوری فرانسه، ایران و بسیاری کشورهای دیگر مشاهده کنید.

بنا به گفته مقاله مبلمان فرانسوی French furniture در ویکی پدیا یک موج دیگر در فرانسه در همان زمان اتفاق افتاده که مربوط به قشر ضعیف تا طبقه متوسط بوده است و سبک خاصی از مبلمان فرانسوی روستایی ارزان طراحی و تولید می شده است که در خانه های طبقه کارگر استفاده می شده است.

 

مبلمان کلاسیک فرانسوی

مبلمان کلاسیک فرانسوی

 

پاریس، کانون طراحی مبلمان فرانسوی

طراحی نوآورانه مبلمان در فرانسه همیشه از پاریس زیبا شروع شده و به استان های دیگری همچون Blois و Orleans و Loire کشیده شده است.

این اتفاق گاها به صورت الگوبرداری از سبک پاریسی، با یا بدون تغییرات صورت می گرفته است که اغلب با تاخیر زمانیِ زیاد که می توانسته تا ۱۰ سال باشد به طول می انجامیده است.

 


 

ویژگی مبل فرانسوی

 • پایه های منبت کاری شده
 • صندلی های ناهارخوری دارای الگوی گندم کاری
 • پشتی صندلی با زاویه تقریبا قائم
 • استفاده از پتینه های آهکی و پولیش در عمق و روی منبت مبلمان
 • غالب پتینه های مبل فرانسوی کهنه و پیر است.
 • استفاده از سنگ های مرغوب برای سطح بوفه کف، میزهای بغل مبلی و میزغذاخوری

 

مبل فرانسوی برژه

مدل فرانسوی اصیل Berjere معروف به برژه

 


 

مدل مبل فرانسوی دیاکو

این مدل با نام مبل فرانسوی لیون در سال ۱۳۹۸ در زمان نمایشگاه بین المللی مبلمان تهران (مرداد ۹۸) توسط مبل دیاکو رونمایی شد.

مبل فرانسوی لیون

مدل مبلمان فرانسوی لیون با داشتن ظرافت های بسیار در منبت های مینیاتوری و رنگ آمیزی گردویی با پتینه و هایلایت های بسیار دیدنی توانست مقام اول را در این نمایشگاه در زمینه مبلمان کلاسیک پُرآرایه از میان بیش از ۴۰۰ شرکت کننده نمایشگاه به دست آورد.

 


 

سبک طراحی مبلمان فرانسوی چیست ؟

به طور کلی صنعت مبلمان در فرانسه از دوره لویی شکل تازه ای به خود گرفت و طی چند دوره مختلف سبک های باروک و روکوکو در مبل کلاسیک فرانسوی در محوریت طراحی قرار گرفتند.

خاستگاه سبک طراحی مبلمان روکوکو کشور فرانسه است و برای اواخر سبک مبلمان باروک در دوره لوئی شانزدهم (قرن ۱۸ میلادی) است.

 

خط سیر زمانی سبک های مبل فرانسوی

۱۰۰۰ – ۱۵۰۰   Middle Ages
۱۵۱۵ – ۱۵۶۰   – دوره رنسانس
۱۵۶۰ – ۱۶۴۳   – دوره لویی سیزدهم Louis XIII
۱۶۴۳ – ۱۷۱۵   سبک دوره لویی چهاردهم  Louis XIV
۱۷۱۵ – ۱۷۲۳   Regence
۱۷۲۳ – ۱۷۷۴   – سبک روکوکو در زمان لویی پانزدهم Louis XV – Rococo
۱۷۷۴ – ۱۷۹۲   – سبک مبلمان فرانسوی لویی شانزدهم Louis XVI
۱۷۹۳ – ۱۸۰۴   Directoire
۱۸۰۴ – ۱۸۱۴   – دوره سبک سلطنتی امپراطوری
۱۸۱۴ – ۱۸۳۰   – سبک چارلی
۱۸۳۰ – ۱۸۴۸   Louis Philippe Sleigh
۱۸۴۸ – ۱۸۷۰   – دوره امپراطوری دوم
۱۸۷۰ – ۱۸۹۰   Revival
۱۸۹۰ – ۱۹۲۰   Art Nouveau
۱۹۲۰ – ۱۹۴۰   – سال های پیدایش و رشد آرت دکو

 


 

مبلمان پاریسی نشان اصالت مبل فرانسوی

صحبت از یک مدل خاص مبل نیست، بلکه این یک اصلی ترین مسیری است که تا کنون سبک مبلمان فرانسوی در آن قرار گرفته است.

بیشتر در خود فرانسه و کمی هم در کشورهای اسپانیا، سوئد و روسیه از عنوان مبلمان پاریسی استفاده می شود.

مبلمان کلاسیک فرانسوی دوره ۱۶۶۰ تا ۱۸۱۵ توسط معماران، طراحان و سازندگان آماتور غیر فرانسوی علاقه مند به این سبک در قرن نوزدهم جمع آوری شد وگرنه شاید اطلاعات و نمونه های زیادی که در کلکسیون ها و موزه ها نگهداری می شود وجود نداشتند.

 

مبلمان پاریسی در دوره ای کوتاه دچار تحولات زیادی شد، دو تصویر بالا عکس دو مدل مختلف بوفه کف معروف به پاریسی هست که در سبک طراحی مبل کلاسیک فرانسوی قرار دارند.

این سبک فرانسوی که به مبلمان پاریسی معروف بود پس از اواسط قرن نوزدهم به آرامی توسط انقلاب صنعتی مختل شد، از آخرین طراحان سبک پاریسی امیل ژاک روهلمان بود که در ادامه به معرفی وی پرداخته ایم.

 

برای دیدن مبل فرانسوی سبک پاریسی ساخته شده در دیاکو از مدل مبل فرانسوی لیون دیدن کنید.

لیون مقام اول نمایشگاه بین المللی مبل تهران ۲۰۱۹ را کسب کرده است.

 

آرت دکو با امیل ژاک روهلمان

Émile-Jacques Ruhlmann

Émile Jacques Ruhlmann

امیل ژاک روحلمان Émile-Jacques Ruhlmann (متولد 1879 مرگ 1979) طراح مبلمان و یکی از تاثیرگذارترین چهره های جنبش آرت دکو بود.

مبلمانی که امیل ژاک روهلمان می ساخت از مواد گران قیمتِ عجیب و غریب و براق استفاده می کرد که به نمادی از مبلمان لوکس دوران پاگذاشتن به عصر مدرنیته و آرت دکو تبدیل شد.

سبک کار و متریال مورد استفاده امیل ژاک روهلمان مورد انتقاد برخی دیگر از طراحان مبلمان فرانسوی همچون Le Corbusier از این جهت که مبلمان باید کاربردی تر و ساده تر باشد قرار گرفت.

روهلمان در سال ۱۹۰۷ پس از مرگ پدرش تجارت خانوادگی شان را در دست گرفت و با طراحی به نام Pierre Laulrent شروع به همکاری کرد و دفتر کاری به نام “روهلمان و لورنت” را افتتاح کردند. در حالی که طراحی و ساخت مبلمان در rue de Maleville فرانسه انجام می شد اما تمام محصولات در لیسبون پرتغال در نمایشگاهی به نمایش گذاشته می شدند.

سود حاصل از ساخت و ساز باعث شد روهلمان بتواند مواد گران قیمت بخرد و بهترین صنعتگران را برای ساخت مبلمان خود استخدام كند.

استفاده از چوب های نادر و گران قیمتی مثل آبنوس، دستگیره هایی با جنس عاج فیل و متریال های گران قیمت سوپرلوکسی از این دست که روی ترکیب کلی مبلمانی بسیار ساده استفاده می شد و ممکن بود ساخت یک مبل تا ۸ ماه نیز به طول بیانجامد.

امیل ژاک روهلمان

امیل ژاک روهلمان و تیم طراحانش در یک مهمانی

امیل ژاک ابتدا با کارگاه های مختلف در پاریس کار می کرد و فقط طراحی مبلمان و نظارت روی پروسه ساخت توسط خودش انجام میشد ولی در سال ۱۹۲۳ کارگاه خود را افتتاح کرد و یکی از آثارش در سال ۱۹۲۵ در نمایشگاه بین المللی هنرهای تزئینی و صنعتی مدرن پاریس جایزه دریافت کرد، رویدادی که آرت دکو نام گرفت! نام غرفه او در این نمایشگاه “خانه یک کلکسیونر” بود.

 

شروع موفقیت آمیز اقتصادی وی همین نمایشگاه بود که باعث شد تعدادی افراد مشهور از جمله خانواده بانکی روتشیلد، یوژن شوولر و صاحب برند L’Oreal، سازنده هواپیما و اتومبیل Gabriel Voisin ، طراح معروف مد به نام ژان پاوکین سفارش طراحی و ساخت مبلمان به او بدهند.

 

روش کار این طراح فرانسوی

دفتر روهلمان در دهه ۱۹۲۰ تعداد ۲۵ طراح را استخدام کرد که با استفاده از روش کار و الهامات خود روهلمان اقدام به طراحی مبلمان می کردند. روهلمان همیشه یک دفتر نقاشی داشته که عموما در حال کشیدن و اتود زدن بوده و سرانجام اتودها را به تیم های مختلف طراحی می داده تا روی آنها کار کنند و جزئیات را به طرح اضافه کنند.

هنرمندان موظف بوده اند تا دقیقا روی ایده ی اصلی خود استاد روهلمان کار کنند.

 


 

قیمت مبل کلاسیک فرانسوی

قیمت مبلمان فرانسوی در تهران به فاکتورهای زیادی بستگی دارد و متغیر است.

 • دستمزد طراحی اورجینال استراکچر و جزئیات
 • نوع متریال استفاده شده
 • نوع دستمزد ساخت (دست ساز باشد یا ماشین ساز)
 • نوع رنگ آمیزی، جنس پارچه و فوم

موارد بالا عمده موارد تاثیر گذار روی قیمت مبل فرانسوی است و هم اکنون در تاریخ پاییز ۱۳۹۸ میانگین قیمت این مدل مبلمان در بازارهای مختلف تهران از جمله بازار مبل جاجرود و همینطور بازار مبل یافت آباد به شرح زیر است.

 • مبل کلاسیک فرانسوی ارزان قیمت با غذاخوری بین ۱۲ تا ۲۰ میلیون تومان | چوب متفرقه بازار و پارچه چین
 • مبل کلاسیک فرانسوی میان رده با غذاخوری بین ۲۵ تا ۴۰ میلیون تومان | چوب راش با برشکاری CNC  و پارچه یزد
 • مبل کلاسیک فرانسوی با کیفیت و رده لوکس با غذاخوری بین ۸۰ تا ۱۴۰ میلیون تومان | چوب راش گرجستان، منبت دست و پارچه ترک

 

 


 

مبل سلطنتی فرانسوی

مبلمان سلطنتی فرانسه از زمان تاسیس Royale des Gobelins که یک سازمان هنریِ در خدمت لوئی چهاردهم و تحت ریاست وزیر دارایی وی (کولبرت) بود، سر و سامانی تازه گرفت.

کولبرت، وزیر دارایی لویی چهارده

کولبرت، وزیر دارایی لویی ۱۴

بهترین صنعتگران در دوره لویی چهاردهم از سراسر فرانسه گرد هم آورده شدند.

نتیجه طراحی و تولید این صنعتگران بزرگ فرانسه، مبلمان سلطنتی خاصی بود که بیشتر آنها در کاخ لوور قرار می گرفت. کاخ لوور یک کاخ سلطنتی قدیمی است که در منطقه ۱ پاریس بین باغ Tuileries و کلیسای Saint-Germain-l’Auxerrois قرار دارد و با مساحت بیش از 135000 متر مربع، بزرگترین کاخ اروپا و دومین ساختمان بزرگ در این قاره پس از بازار گل Aalsmeer است. موزه لوور در این کاخ قرار دارد.

 

در تصاویر پایین، مبلمان سلطنتی فرانسوی را در کاخ لوور Palais du Louvre می توانید مشاهده کنید.

 

از عمومی ترین نشانه های مبلمان سلطنتی فرانسوی در دوره لویی چهاردهم استفاده از تزئینات پر زرق و برق و روکش های لاک، عاج فیل و صفحه های سنگ مرمر و استفاده از چوب آبنوس برای استراکچر مبلمان بوده است.

 

سبک مبلمان روکوکو بیشتر برای اعضای پادشاهی و دربار سلطنتی ایجاد شده است.

 


 

مبلمان استانی فرانسه

مبلمان استانی فرانسه اصطلاحی است که برای نشان دادن مبلمان طراحی و تولید شده در شهرهای کوچک فرانسه از جمله نرماندی، بوردو و پرووانس در طول قرن ۱۸ میلادی استفاده می شود.

میز جلومبلی فرانسوی

میز رده مبلمان استانی فرانسه

مبلمان استانی فرانسه اقتباس هایی ساده تر و ارزان تر از مبلمان لوکس ساخته شده برای کاخ های سلطنتی بوده است.

سبک مبلمان استانی فرانسه برای خانواده های مرفه استان های دور از مرکز ساخته می شد که علی رغم داشتن ثروت، قادر به خریدن لوازم لوکس و بسیار گران قیمت نبودند.