مبلمان مصری از قدیمی ترین مدل های مبلمان در جهان به حساب می آید و بیشتر طراحی مبل های مصری به شکل حیوانات است.

 

مبلمان در مصر باستان

پیش از آنکه به پیدایش مبلمان مصری بپردازیم باید بدانید که فقط خانواده های ثروت مند سلطنتی در مصر باستان مبلمان داشته اند.

در کشورهای اروپایی دو نوع مبلمان تولید می شده است، مبل سلطنتی برای طبقه ثروتمند و مبل مخصوص طبقه ضعیف و عادی جامعه اما این اتفاق در دوران پیشین مصر نیافتاده و فقط انواع مبل سلطنتی مصری برای سلاطین، فراعنه و افراد بسیار ثروتمند دربار تولید شده است تنها به این دلیل که مصر یک کشور کویری و بیابانی است و زمین هایی که قابلیت کشت داشته اند به کشت غلات اختصاص یافته اند تا کشت درختان تنومند.

در مصر باستان به دلیل بیابانی بودن این سرزمین، مبلمان کمی تولید می شده که برای فراعنه و ثروتمندان دربار بوده است.

 

مبلمان در مصر باستان

تاریخچه مبلمان در مصر باستان

 


 

پادکست تاریخچه مبل مصری

هم زمان که می خوانید و عکس ها را مشاهده می کنید به داستان تاریخچه مبل مصر گوش کنید.

 


 

مبلمان طبقه کارگر در مصر باستان

مبلمان مصری و اثاثیه خانه برای مردم ضعیف و طبقه کارگر مصر باستان به چهارپایه، فرش و تشک و سبدهای ساخته شده با نی محدود بوده است.

مردم طبقه کارگر روی زمین می نشسته اند و حتی در بعضی دوره های اعتقاد بر این بوده که استفاده از مبلمان برای خدایان است و طبقه کارگر نباید از چنین امکاناتی استفاده کند.

نقاشی زن مصری نشسته روی زمین

نقاشی زن مصری نشسته روی زمین

 

 

مشخصات مبلمان مصر باستان

مبلمان مصر باستان تفاوت زیادی با سبک مبلمان مصری امروزی دارد، از جمله مهمترین مشخصات آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • دارای تشک های راحت و نرم
  • استفاده از تصاویر خدایان روی تاج مبل
  • پایه تخت و صندلی ها شبیه به پنجه حیوانات ساخته می شده است.
  • داشتن شیب برای تخت های لم دادن، طوری که سر بالاتر از پایین تنه قرار بگیرد.
  • استفاده از چرم برای تزئین و محل قرارگیری سر
  • استفاده از سایبان برای تخت و صندلی هایی که در فضای باز ساخته می شده است.

دلیل استفاده از تصاویر خدایان روی تاج های مبل، اعتقاد به محافظت خدایان از شخصی بوده که به آن تخت و مبل تکیه می زده است.

صندلی های مصر باستان معمولا دارای ارتفاع کم بوده و بعضی از آنها ۳ پایه ساخته شده است. مبلمان باستانی مصر از چوب و سنگ بوده است.

 

ارتفاع مبلمان مصری

یافته ها حاکی از این است که ارتفاع پایه های مبلمان مصر باستان ارتباط مستقیم با رتبه صاحب آن صندلی (مبل) در جامعه یا دربار بوده است.

به این شکل که داخل قصر و دربار فراعنه صندلی هایی با ارتفاع های مختلف وجود داشته و هر چقدر که جایگاه و رتبه صاحب آن صندلی بالاتر از دیگران بوده، به همین اندازه ارتفاع پایه های صندلی آن شخص نیز بلند تر می شده و بلندترین صندلی و تخت را خود فراعنه داشته اند.

مبلمان توت عنخ آمون

فروعون توت عنخ آمون در کنار همسرش آنخ سن آمون

 

ارتفاع پایه نیمکت و صندلی در دربار فرعون های مصر به معنای بالاتر یا پایین تر بودن رتبه افراد بوده است.

همینطور مورد دیگری که نشانگر رتبه بندی افراد در آن زمان بوده، میزان حکاکی یا منبت کاری روی چوب یا سنگ بوده است. از دیگر فاکتورهایی که در تزئین و راحتی مبلمان مصری نقش داشته، میزان استفاده و نوع چرم و پارچه ای بوده که برای محل نشیمن مبل و تکیه گاه استفاده می شده است.

 

تخت پادشاهی توت عنخ آمون

توت عنخ آمون یازدهمین فرعون مصر باستان بوده که در بزرگ ترین کشف طول تاریخ مصر مقبره وی در تاریخ ۴ نوامبر ۱۹۲۲ پیدا شد.

مقبره توت عنخآمن با وجود اینکه یکی از پادشاهان و فرعون های ثروتمند مصر نبوده اما اثاث و گنجینه مهم و زیادی را در خود داشته و طی این سال ها دور از دسترس دزدهای مقبره بوده است.

در کل بیش از ۳۵۰۰ قطعه مختلف از جمله تخت، مبلمان، اشیاء کوچک مثل ظروف ارزشمند و زینتی و همینطور اسباب بازی های دوران کودکی توت عنخ آمون از این آرامگاه که به لطف داشتن درب های کوچک ورودی از دید دزدان مخفی مانده بود، کشف و استخراج شده است.

 

صندلی توت عنخ آمون در موزه مصر

صندلی توت عنخ آمون در موزه مصر

 

قدیمی ترین مبلمان مصر در دره سلاطین

هاوارد کارتر، باستان شناس کاشف انگلیسی مقبره توت عنخ آمون، فرعون مصر در دره سلاطین مصر بود که در سال ۱۹۲۲ میلادی پس از گذشت ۶ سال حفاری توانست درهای آرامگاه یازدهمین فرعون مصر را که از دید سارقین مخفی مانده بود پیدا کند و منجر به بزرگترین کشف طول تاریخ مصر شد.

 

هاوارد کارتر، کاشف انگلیسی مقبره توت عنخ آمون

هاوارد کارتر، کاشف انگلیسی مقبره توت عنخ آمون

 

کارتر در توصیف لحظات پس از گشودن دریچه مقبره، پیش از اینکه بداند به چه گنجینه عظیمی دست یافته شمعی روشن کرده و وارد حفره می کند می نویسد :

هوای گرمی که از حفره خارج می شد شعلۀ شمع را می لرزاند، چشم هایم به نور عادت کرد و غبار روی وسایل محو شد. حیوانات عجیب، مجسمه ها و طلا ! برای یک لحظه لحظه ای که برای من و اطرافیانم ابدی بود من با شگفتی در جایم خشکم زده بود و هنگامی که لُرد کارنارون (کسی که هزینه کاوش را پرداخت کرده بود) با اضطراب فریاد زد: می توانی چیزی ببینی؟ تمام آن چه می توانستم بگویم این بود: بله، چیزهایی شگفت انگیز!

 

مبل مصری در ایران

یکی از اولین وارد کنندگان سبک مبل مصری در ایران مبلمان دیاکو بوده به این ترتیب که بنا به خواست بازار، طی سال های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲ برخی مدل های با کیفیت و متناسب سلیقه ایرانی را از تولید کنندگان برتر مصر وارد ایران کرد.

سبک مبلمان مصری کنونی از زیرشاخه های مبلمان کلاسیک به حساب می آید.

پس از گذشت دوره ای مبلمان دیاکو اقدام به تولید محصولات سبک مبلمان مصری در ایران، منطقه بازار مبل جاجرود نمود.

 

مبل مصری طلایی

مبل مصری طلایی

 

مبل ملک پرطرفدارترین مدل مبل مصری وارد شده توسط مبلمان دیاکو بود که پس از ممنوعیت واردات، توسط خود شرکت تولید و هم اکنون نیز یکی از محصولات مورد علاقه بازار مبلمان تهران به حساب می آید.

متریال مورد استفاده در مبل مصری مَلِک عبارت است از کلاف مبلمان با ساختار چوب راش گرجستان و پارچه وارداتی تُرک درجه یک و امکان رنگ آمیزی مبل به روش گردویی کلاسیک آستری و همینطور رنگ ورق طلای بسیار خاص که در عکس قابل مشاهده است.

 

همینطور اگر علاقه مند به خواندن مطلب کامل تاریخچه مبلمان در جهان در سایر نقاط آسیا و اروپا هستید مطلب تاریخچه مبلمان را ببینید.