خرید مبلمان کار آسانی نیست، اینکه چه اجزائی بخریم و مبل مان را از چه سبکی انتخاب کنیم، همینطور انتخاب جنس، طرح و رنگ پارچه کاری سخت است و مهم تر از آن اینکه از کجا مبل بخریم! تمام این ها مشکلات پیش از خرید مبلمان است که در این مطلب به آن می پردازیم.

 

در واقع چیزهای زیادی وجود دارد که

پیش از خرید مبلمان

باید به آن فکر کنید.

 

 • بررسی سبک دکوراسیون منزل
 • انتخاب سبک مبلمان
 • انتخاب نوع و جنس چوب کلاف مبل
 • انتخاب مبل دلخواه تان در سبکی که انتخاب کرده اید
 • بررسی ابعاد و ارتفاع مبلمان قبل از خرید
 • انتخاب نوع رنگ چوب (پوششی یا طبیعی) و خود رنگ چوب
 • انتخاب جنس و رنگ پارچه
 • انتخاب فروشگاه مبلمان (برای کیفیت و خدمات پس از فروش)

 

فقط صحبت از چیدمان اتاق نشیمن و یا اتاق خواب نیست، شما باید از خانه ای که در آن زندگی می کنید لذت ببرید و احساس خوبی داشته باشید! این مطلب سلیقه شما را در انتخاب مبلمان متحول می کند.

 

از کجا شروع کنیم ؟

از هر طراح دکوراسیون داخلی سوال کنید به شما می‎گوید که باید مدت زیادی برای فکر‎کردن و تحقیق بگذارید.

 

ابتدا موارد کف و دیوارها را بررسی کنید

مبلمان شما پرکننده فضاها و دیوارهایی هستند که به کف منزل منتهی می شوند. به طور کلی چشم از یک سو یا یک بُعد به بُعد بعدی حرکت می کند و باید هر قسمت از مبلمان منزل شما با کف و دیوارها یک رابطه میانی و مکمل داشته باشد.

یک جریان خاص که از کف اتاق بر اساس رنگ، سبک و نوع دکوراسیون به وجود آمده را دنبال کنید و ببینید چه اجزایی در این راستا کم است. موضوع خرید این مطلب خرید مبلمان است به همین خاطر روی این مساله تمرکز می کنیم! هر قسمت از مبلمان باید با دیوارها و طرح کاغذدیواری تا لوستر آویزان شده به سقف و ابزارکاری ها هماهنگ باشد.

این جریان هماهنگ بین تمام اجزاء را با کف اتاق ها فراموش نکنید، جریان هماهنگ از کف تا دیوارها تا سقف باید بدون توقف ادامه داشته باشد. این جریان ترکیبی است از مبلمان هماهنگ با لوسترها و طرح کاغذ دیواری تا انواع دکوری ها و فرش و سنگ کف اتاق.

 

طراحی مبل به صورت سفارشی

برای پر کردن شکاف های خالی در دکوراسیون، استفاده از یک مبل با طراحی اختصاصی خیلی عالی است ولی به هر حال هزینه های طراحی اختصاصی و ساخت مبلمان واحد ممکن است زیاد باشد و البته زمان طراحی اختصاصی و ساخت مبلمان نیز خیلی بیشتر خواهد بود.

اما اگر در منزل‎‎تان از دکوراسیون استاندارد بهره میگیرید، چه اینکه دکوراسیون کلاسیک یا دکوراسیون مدرن باشد و تمام استانداردهای این سبک ها را رعایت کرده باشید می توانید روی این مساله حساب کنید که با انتخاب مبلمان مناسب با سبک سازگار، یک مبل مناسب و عالی بخرید.

البته در اینجا نیاز به دکوراتور و طراح داخلی مطرح می گردد. کسی که آشنا با سبک شناسی و رنگ شناسی باشد.

 

استفاده از رنگ برای یکپارچگی دکوراسیون

با مجموعه انتخاب های درست خود می توانید یک پالت رنگی دیدنی داشته باشید. در خرید مبلمان دقت کنید که رنگ پوب و پارچه با سایر اجزا تناسب داشته باشد.

قانون ترکیب رنگ ها در خانه چیزی نیست جز خط سیر رنگ اجزا که باید از یک نقطه شروع کنید و تا امتداد یک خط، آن را دنبال کنید و اجزاء باید به ترتیب قرارگیری در آن خط سیر مکمل یکدیگر باشند.

رنگ های خنثی را نا دیده نگیرید! بهترین گزینه برای خسته نشدن چشم در این مسیر، استفاده از رنگ های خنثی است که به شما کمک می کند بتوانید از تناژهای مختلف رنگ های پر جنب و جوش نیز بتوانید بدون خسته کردن چشم بیننده استفاده کنید.

خلاقیت به خرج بدهید و ترکیب‎های رنگی مناسب فضاهای مختلف منزل را به وجود بیاورید اما رنگ پایه و تم اصلی منزل را فراموش نکنید.

در استفاده از رنگ ها این نکته را نیز رعایت کنید که حال و هوای آن قسمت از خانه چگونه است؟ به عنوان مثال آشپزخانه محلی گرم و هیجان انگیز می تواند باشد و بنابراین بهتر است از رنگ های گرم در آشپزخانه استفاده کنید.

اتاق خواب را به دو شکل می توان دید، محلی برای آرامش و همینطور تخت خواب و لاوست نیز از عناصر عشق بازی و هیجان است. ببینید چه چیزی را میخواهید بولد کنید! رنگ‎های گرم برای عشق بازی یا رنگ های ملایم و آرامشبخش برای اتاق خواب. این مساله می‎تواند با سن و روحیات افراد متفاوت باشد.

 

نسبت ابعاد در انتخاب مبلمان با سایر اجزاء دکوراسیون

بررسی نسبت ابعاد فضای اتاق، عناصر دکوراسیون موجود در اتاق با تعداد و اندازه قطعات مبلمان یکی از مهم ترین موارد نکات پیش از خرید مبلمان است.

باید تجسم کنید که مبلمان شما چه فضایی را اشغال می کند، نقطه تمرکز دکوراسیون در اتاق یا نشیمن شما چگونه است و همینطور مسیرهای حرکت در آن اتاق آیا با اندازه مبلی که در نظر گرفته اید با سختی روبرو می شود یا نه ؟!

همیشه به اولین ایده ها اعتماد کنید اما اصولا در فضاهای کوچک و متوسط باید اندازه تمام اجزاء مبلمان به شکلی باشد که بیش از ۲۵% از فضای کف را اشغال نکند. البته این یک عدد تقریبی و بنا به تجربه دکوراتورها و همینطور یوزرها است و مواردی همچون ارتفاع سقف و تعدد عناصر دکوراسیون (به جز مبل) نیز روی این عدد تقریبی تاثیر گذار است.

 

انتخاب ارتفاع مبلمان اهمیت زیادی دارد

اکثر افراد در معقوله انتخاب و خرید مبلمان روی عرض و عمق مبلمان توجه می کنند و فراموش می کنند که ارتفاع مبلمان نیز روی زیبایی اتاق ها و هماهنگی بین اجزاء تاثیر زیادی دارد.

اتاق هایی با ارتفاع کم یک فضای کوچک و شبه مدرن را به وجود می اورد که باید به آن توجه داشت تا در خرید مبلمان یک انتخاب درست صورت بگیرد. خانه های امروزی هر چقدر هم که وسعت داشته باشند معمولا ارتفاع سقف کمی دارند و عاقلانه است که حتی اگر سبک مبلمان کلاسیک را انتخاب کرده اید، مبل هایی با ارتفاع معقول را در نظر بگیرید.

 

به انتخاب مبلمان ترکیبی فکر کنید

کمی سلیقه به خرج دهید و با یک انتخاب خوب می توانید تلفیقی از سبک مبلمان مدرن و همینطور مبلمان کلاسیک را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر یک نیم ست یا تمام ست مبل کلاسیک را می خواهید خرید کنید به این موضوع نیز می توانید فکر کنید که دو عدد مبل تک با سبک مدرن با رنگ و پارچه هماهنگ را نیز در گوشه های سالن یا اتاق نشیمن خود می توانید استفاده کنید البته به شرطی که با سبک و سیاق دکوراسیون و تمام اجزای آن در اتاق شما هماهنگ باشد.

 

انتخاب نوع و جنس چوب کلاف مبل

نوع و جنس چوب قبل از خرید مبلمان دو دلیل بیشتر ندارد. اول رطوبت هوا و دوم هزینه ای که باید بابت جنس چوب بشود.

مشخصا ما در خصوص خرید مبلمان داخل ایران صحبت می کنیم و گزینه اول یعنی رطوبت هوا می تواند باعث پوسیدگی، بادکردن چوب و یا از درون پاشیدن چوب شود.

چوب راش گرجستان یکی از بهترین گزینه ها برای ساخت مبلمان کلاسیک است و البته این چوب قیمت زیادی نسبت به سایر چوب ها دارد و کیفیت بالایی نیز دارد اما همین چوب با کیفیت را نمی شود در شهرهای شمالی کشور یا شهرهای جنوبی که هوای مرطوب و شرجی دارند استفاده کنیم. چوب هایی که عموما در ایران استفاده می شوند چوب راش ایرانی یا گرجستان، چوب گردو، چوب بلوط، چوب نراد روس و چند چوب دیگر هستند که تفاوت قیمت های زیادی با هم دارند.

 

 • چوب نراد قیمت پایین تری نسبت به بقیه دارد اما گزینه خیلی خوبی برای مناطق مرطوب است.
 • چوب راش ایرانی دارای قیمت پایین تر نسبت به گزینه گرجی خود دارد و با کیفیت است اما گره های در هم پیچیده اش باعث سختی منبت کاری می شود.
 • چوب راش گرجستان مناسب هوای با رطوبت خیلی زیاد نیست اما گره های بسیار زیبا، قطر بیشتر در الوار و یکنواختی خاصی در بافت چوب دارد که محصول خروجی زیبایی را ایجاد می کند.
 • بزرگترین مشخصه چوب گردو سختی چوب و همینطور گره های زیبای آن است. قیمت این چوب بالاست و به دلیل سختی زیاد در بافت چوب مورد علاقه نجاران نیست.
 • چوب بلوط کمی گران تر از بقیه است و از لحاظ ساختار شبیه چوب گردو است و این چوب نیز به دلیل سختی و همینطور قیمت، مورد توجه تولید کنندگان قرار ندارد.

 

در خرید مبلمان عجله نکنید !

خرید مبلمان کار راحتی نیست و مبلمان باید با فضای اتاق تناسب داشته باشد. مهمترین نکته برای خرید مبلمان تناسب سایز آن با فضای اتاق است و هنگامی که آن را چیدمان می کنید مبل شما نباید در فضا کوچک یا بزرگ تر از حد نیاز باشد. راحتی مبلمان را هم در نظر بگیرید وگرنه ممکن است صندلی یا کاناپه ای که خریداری می کنید از صندلی های مترو نیز سخت‎تر و آزارنده‎تر باشد.

 

مبلمان کالایی نیست که بصورت آنلاین خریداری شود و فقط می‎توانید در فضای آنلاین مدل‎های دلخواه خود را نشان کنید و بصورت حضوری آن را بررسی کنید. و حتی در رده مبلمان لوکس حق دارید از فروشنده بخواهید مبل انتخابی‎تان را در منزل تان پرو کند.

 

اگر فکر می‎کنید انتخاب مبلمان کاری سخت است و حوصله تان را سربرده کمی به خودتان زمان بدهید و دوباره از نو با حوصله شروع کنید. مبلمان لوکس یک کالای با قیمت و طول عمر بالاست و نباید اشتباهی در انتخاب آن صورت بگیرد.

 

انتخاب و خرید کوسن مبلمان

متاسفانه بعضی افراد در خرید مبلمان به کوسن‎ها دقت نمی‎کنند و آن را یک کالای پَست و غیر مهم می‎دانند. در صورتی که کوسن مبلمان تاثیر زیادی هم در راحتی و هم در زیبایی آن دارد.

 • همخوانی رنگ و طرح پارچه و همینطور شکل کلی کوسن در درجه اول اهمیت دارد و بسیار این مساله سلیقه‎ای است و ما اطمینان داریم که علاقه‎مندان به مبلمان کلاسیک حواس‎شان به این موضوع هست.
 • نکته دوم تعداد و شکل مختلف کوسن است که آن هم باید در همخوانی با سبک مبلمان باشد، کوسن مبلمان مدرن با مبلمان کلاسیک معمولا تفاوت ظاهری دارند.
 • دقت کنید که کوسن ها خوش ساخت باشند، گوشه‎ها و منحنی‎های مرتب، دکمه‎ها و دوخت تمیز و درزهای یکنواخت داشته باشند.
 • یک کوسن خوب معمولا دارای دو یا سه لایه پارچه است و لایه بیرونی توسط زیپ بسته شود تا به راحتی بتوان پوشش بیرونی را شست.
 • بهترین پُرکننده ها برای کوسن خوب پَر و همینطور ویسکوز است که باید توسط یک یا دو لایه پارچه آستری محافظت شود تا باعث نشتی مواد داخلی نگردد.

 

از کجا مبل بخریم ؟

در مورد خرید مبلمان بستگی به این دارد که در مورد بازارهای مبل تهران صحبت می کنیم یا سایر شهرستان‎ها و البته که در تهران تنوع زیادتری وجود دارد.

بزرگ ترین بازارهای مبل تهران در محل های زیر قرار دارند:

به طور اجمالی اگر بخواهیم در مورد این بازارها حرف بزنیم به ترتیب بازار مبل جاجرود جزو قدیمی ترین محل های تولید کننده و عرضه کننده مبلمان در شمال شرق تهران است که بیشتر در رده لوکس و مبل کلاسیک فعالیت می کند و به خاطر ارزان بودن محل های کسب و کار و همینطور اجاره ها، قیمت نهایی مبلمان نیز در این بازار بسیار منطقی و مبل های با کیفیتی به مشتری ارائه می شود و بزرگان صنعت مبلمان ایران نیز در این منطقه حضور دارند.

مجموعه یافت آباد تشکیل شده از حدود ۸۰۰۰ واحد کوچک و بزرگ ارائه کننده مبلمان در چندین پاساژ است که در جنوب غرب تهران در محله یافت آباد است و فروشندگان مبلمان کلاسیک لوکس در بازارهای مبل ایران شماره ۱ و ۲ و ۳ و همینطور پاساژ خلیج فارس یافت آباد و چندین پاساژ دیگر در خیابان اصلی قرار دارند که به دلیل قیمت سرسام‎آور مغازه و همینطور اجاره های این پاساژها، طبیعتا قیمت خود مبلمان نیز بیش از حد معمول است.

بازار مبل دلاوران در منطقه شرق تهران (محدوده تهرانپارس و نارمک) متشکل از فروشگاه‎هایی است که بر خیابان اصلی قرار دارند و در تمام رده های مبلمان کلاسیک، تولیدکنندگان مبلمان و سرویس خواب با چوب و همینطور مواد تزریقی و البته تولید کنندگان مبلمان مدرن قرار دارند. در این محله و راسته مبل فروشان دلاوران رده قیمتی بسیار متنوع است و بعضی از تولیدکنندگان بزرگ نیز در آن حضور دارند.

کارگاه ها و فروشندگان محله ولیعصر و چهاردانگه که در جنوب غرب تهران، پایین تر از یافت آباد قرار دارند عمدتا در رده مبل های ارزان قیمت فعالیت می کنند و قیمت یک سرویس کامل مبلمان حتی کمتر از ۵ میلیون تومان نیز وجود داشته و البته سطح توقع از کیفیت خروجی این کارگاه ها باید در همان محدوده قیمت باشد و هیچگونه گارانتی و تضمینی به مشتری ارائه نمی شود.

 

فروشندگان چراغ خاموش مبلمان

البته فروشندگان بی نام و نشان دیگری هم در مناطقی مثل خیابان ولیعصر، خیابان فرشته، اندرزگو و بعضی مناطق دیگر شمال تهران وجود دارند که عموما نه در ایونت‎ها و نمایشگاه‎ها شرکت می کنند و نه تبلیغاتی از این فروشندگان می توان پیدا کرد و گالری های اصطلاحا چراغ خاموشی هستند که محصولات خود را با عنوان مبل‎های وارداتی اروپا و با قیمت دلار یا یورو به فروش می رسانند و گاها یک کاناپه تک بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان نیز قیمت گذاری می شود که البته مشتریان خاص خود را دارند و سوای از این موضوع که این مبل ها واقعا ایرانی هستند یا وارداتی به دلیل خارج از بحث این مطلب بودن، به آن نمی‎پردازیم.

 

در خرید مبلمان به گارانتی آن توجه کنید

پیش از نهایی کردن خرید مبلمان دقت کنید که از یک فروشگاه، یک تولید کننده، یک کارخانه دار یا یک گالری معتبر دارید خرید می کنید و بر اساس انتخابی که بین این چند مورد داشتید می‎توانید توقعات خود را از گارانتی و خدمات پس از فروش برای خرید مبلمان تان را بیان کنید.

 

 1. درج کردن نوع متریال استفاده شده در فاکتور
 2. درج شدن مدت زمان گارانتی و شرایط دقیق استفاده از گارانتی در برگه ضمانت نامه یا فاکتور
 3. خدمات جابجایی و همینطور نصب مبلمان در محل
 4. شرایط احتمالی عدم مغایرت متریال مورد استفاده

اگر مبلمان وارداتی می‎خرید این حق شماست که برای اطمینان از وارداتی بودن آن برگه سبز (گمرکی) و همینطور جهت حصول اطمینان بیشتر بتوانید با خود تولید کننده در خارج از کشور تماس بگیرید.

 

مبلمان یک کالای با عمر مصرف بالاست! در خرید آن دقت کافی داشته باشید. موفق باشید

مطالب زیر نیز پر طرفدار بوده است
مبل کلاسیک انگلیسی

مبلمان کلاسیک انگلیسی به دلیل قرار گرفتن بریتانیا (انگلیس) در شمال قاره اروپا، مطابق با سلیقه همان بخش طراحی و توسعه یافته است. در سبک های مختلف مبل انگلیسی تفاوت های چشمگیری وجود داشته است.   تاریخچه مبل کلاسیک انگلیسی ادامه مطلب را بخوانید

تاریخچه مبلمان ایتالیایی

مبلمان ایتالیایی، اثری با ارزش فنی و زیبایی بی نظیر است. ایتالیایی ها در سراسر دنیا به دلیل مبلمان با کیفیت بالای ساخته شده با چرم و چوب تصفیه شده شناخته می شوند و اتفاقا یکی از مهمترین شاخصه ها ادامه مطلب را بخوانید

تاریخچه مبلمان مصری

مبلمان مصری از قدیمی ترین مدل های مبلمان در جهان به حساب می آید و بیشتر طراحی مبل های مصری به شکل حیوانات است.   مبلمان در مصر باستان پیش از آنکه به پیدایش مبلمان مصری بپردازیم باید بدانید که ادامه مطلب را بخوانید

تشخیص مبل عتیقه و آنتیک

خیلی جاها در بازار مبلمان به اسم مبل آنتیک یا عتیقه بر میخوریم، چطور مبل عتیقه اصلی را از جعلی تشخیص بدهیم؟ اولین پیچیدگی شناسایی مبلمان آنتیک، فرق گذاشتن بین دو مبلمان زیر است: مبلمان رنگ شده به سبک آنتیک ادامه مطلب را بخوانید