یکی از چالش های مهم بشر انتخاب و خرید مبلمان است که آنطور که ب نظر میرسد کار آسانی نیست، انتخاب سبک مبلمان، رنگ و طرح پارچه میزان سازگاری مبل با دکوراسیون منزل، کاری سخت و زمان بر است و مهم تر از آن اینکه از کجا مبل بخریم! این ها مواردی است که پیش از خرید مبلمان با آن روبرو هستیم.

 

در واقع نکات زیادی وجود دارد که پیش از خرید مبلمان باید به آن فکر کنید.

 

 • بررسی سبک دکوراسیون منزل
 • انتخاب سبک مبلمان
 • انتخاب نوع و جنس چوب کلاف مبل
 • انتخاب مبل دلخواه تان در سبک منتخب
 • بررسی ابعاد و ارتفاع مبلمان قبل از خرید
 • انتخاب نوع رنگ چوب (پوششی یا طبیعی) و خود رنگ چوب
 • انتخاب جنس و رنگ پارچه
 • انتخاب فروشگاه مبلمان (کیفیت و خدمات پس از فروش)

 

فقط صحبت از چیدمان لوازم منزل کنار هم نیست، شما باید از خانه ای که در آن زندگی می کنید لذت ببرید و احساس خوبی داشته باشید! این مطلب سلیقه شما را در انتخاب مبلمان متحول می کند.

 


 

از کجا شروع کنیم ؟

 

از مشاوره با طراحان دکوراسیون داخلی به این نکته پی خواهید برد که باید زمان زیادی را صرف فکر کردن و تحقیق کنید.

ابتدا کف و دیوارها را بررسی کنید

مبلمان شما پرکننده فضاها و دیوارهایی هستند که به کف منزل منتهی می شوند. به طور کلی چشم از یک سو یا یک بُعد به بُعد بعدی حرکت می کند و باید هر قسمت از مبلمان منزل شما با کف و دیوارها یک رابطه میانی و مکمل داشته باشد.

یک جریان خاص که از کف اتاق بر اساس رنگ، سبک و نوع دکوراسیون به وجود آمده را دنبال کنید و ببینید چه اجزایی در این راستا کم است. موضوع خرید این مطلب خرید مبلمان است به همین خاطر روی این مساله تمرکز می کنیم! تک تک اجزای مبلمان باید با دیوارها، طرح کاغذ دیواری و حتی لوستر آویزان شده به سقف همخوانی داشته باشد.

این جریان هماهنگ بین تمام اجزاء را با کف اتاق ها فراموش نکنید، این تناسب از کف تا دیوارها تا سقف باید بدون توقف ادامه داشته باشد. این روند، ترکیبی است از هماهنگی مبلمان، فرش ها و سنگ های کف منزل، انواع لوازم دکوری تا ابزار کاری در سقف.

 


 

طراحی مبل به صورت سفارشی

 

برای تکمیل دکوراسیون، استفاده از مبل با طراحی اختصاصی بهترین گزینه است ولی به هر حال هزینه های مدل سازی و ساخت مبلمان واحد ممکن است زیاد باشد و البته زمان طراحی و ساخت مبلمان اختصاصی نیز خیلی بیشتر خواهد بود.

اما اگر در منزل‎‎تان از دکوراسیون استاندارد بهره میگیرید، چه اینکه دکوراسیون کلاسیک یا مدرن باشد و تمام استانداردهای این سبک ها را رعایت کرده باشید می توانید روی این مساله حساب کنید که با انتخاب مبلمان مناسب با سبک سازگار، یک دکوراسیون عالی و بی نقص خواهید داشت.

البته در اینجا نیاز به دکوراتور و طراح داخلی مطرح می گردد. کسی که آشنا با سبک شناسی و رنگ شناسی باشد.

 


 

استفاده از رنگ برای یکپارچگی دکوراسیون

با مجموعه انتخاب های درست خود می توانید یک پالت رنگی دیدنی داشته باشید. در خرید مبلمان دقت کنید که رنگ پوب و پارچه با سایر اجزا تناسب داشته باشد.

قانون ترکیب رنگ ها در خانه چیزی نیست جز خط سیر رنگ اجزا که باید از یک نقطه شروع کنید و تا امتداد یک خط، آن را دنبال کنید و اجزاء باید به ترتیب قرارگیری در آن خط سیر مکمل یکدیگر باشند.

رنگ های خنثی را نا دیده نگیرید! بهترین گزینه برای خسته نشدن چشم در یک مسیر، استفاده از رنگ های خنثی است که به شما این امکانم را میدهد که بتوانید از تناژهای مختلف رنگ های پر جنب و جوش بدون خسته کردن چشم بیننده استفاده کنید.

خلاقیت به خرج بدهید و ترکیب‎های رنگی مناسب فضاهای مختلف منزل را به وجود بیاورید اما رنگ پایه و تم اصلی منزل را فراموش نکنید.

در انتخاب و استفاده از رنگ ها این نکته را نیز رعایت کنید که حال و هوای آن قسمت از خانه چگونه است؟ به عنوان مثال آشپزخانه محلی گرم و هیجان انگیز می تواند باشد و بنابراین بهتر است از رنگ های گرم در آشپزخانه استفاده کنید.

اتاق خواب را به دو شکل می توان در نظر گرفت، محلی برای استراحت و آرامش و یا مکانی هیجانی و پر تحرک. ببینید چه چیزی را میخواهید بولد کنید! رنگ‎های گرم برای عشق بازی یا رنگ های ملایم و آرامشبخش برای اتاق خواب. این مساله می‎تواند با سن و روحیات افراد متفاوت باشد.

 


 

نسبت ابعاد در انتخاب مبلمان با سایر اجزاء دکوراسیون

بررسی نسبت ابعاد فضای اتاق، عناصر دکوراسیون موجود در اتاق با تعداد و اندازه قطعات مبلمان یکی از مهم ترین موارد نکات پیش از خرید مبلمان است.

باید تجسم کنید که مبلمان شما چه فضایی را اشغال می کند، نقطه تمرکز دکوراسیون در اتاق یا نشیمن شما چگونه است و همینطور مسیرهای حرکت در آن اتاق آیا با اندازه مبلی که در نظر گرفته اید با سختی روبرو می شود یا نه ؟!

همیشه به اولین ایده ها اعتماد کنید اما اصولا در فضاهای کوچک و متوسط باید اندازه تمام اجزاء مبلمان به شکلی باشد که بیش از ۲۵% از فضای کف را اشغال نکند. البته این یک عدد تقریبی و بنا به تجربه دکوراتورها و همینطور یوزرها است و مواردی همچون ارتفاع سقف و تعدد عناصر دکوراسیون (به جز مبل) نیز روی این عدد تقریبی تاثیر گذار است.

 


 

انتخاب ارتفاع مبلمان اهمیت زیادی دارد

اکثر افراد در معقوله انتخاب و خرید مبلمان روی عرض و عمق مبلمان توجه می کنند و فراموش می کنند که ارتفاع مبلمان نیز روی زیبایی اتاق ها و هماهنگی بین اجزاء تاثیر زیادی دارد.

اتاق هایی با ارتفاع کم یک فضای کوچک و شبه مدرن را به وجود می اورد که باید به آن توجه داشت تا در خرید مبلمان یک انتخاب درست صورت بگیرد. خانه های امروزی هر چقدر هم که وسعت داشته باشند معمولا ارتفاع سقف کمی دارند و عاقلانه است که حتی اگر سبک مبلمان کلاسیک را انتخاب کرده اید، مبل هایی با ارتفاع معقول را در نظر بگیرید.

 


 

به انتخاب مبلمان ترکیبی فکر کنید

کمی سلیقه به خرج دهید و با یک انتخاب خوب می توانید تلفیقی از سبک مبلمان مدرن و همینطور مبلمان کلاسیک را گلچین کنید. به عنوان مثال اگر یک نیم ست یا تمام ست مبل کلاسیک را می خواهید خرید کنید به این موضوع نیز می توانید فکر کنید که دو عدد مبل تک با سبک مدرن با رنگ و پارچه هماهنگ را نیز در گوشه های سالن یا اتاق نشیمن خود می تواند فضای دلنشینی را ایجاد کند. البته به شرطی که با سبک و سیاق دکوراسیون و تمام اجزای آن در اتاق شما هماهنگ باشد.

 


 

انتخاب نوع و جنس چوب کلاف مبل

اهمیت نوع و جنس چوب قبل از خرید مبلمان دو دلیل اساسی دارد. اول رطوبت هوا و دوم هزینه ای که باید بابت جنس چوب پرداخت شود.

از آنجایی که روی صحبت ما در خصوص خرید مبلمان داخل ایران است پس گزینه اول یعنی رطوبت هوا می تواند باعث پوسیدگی، بادکردن چوب و یا از درون پاشیدن چوب شود.

چوب راش گرجستان یکی از بهترین گزینه ها برای ساخت مبلمان کلاسیک است و با توجه به اینکه البته این چوب قیمت زیادی نسبت به سایر چوب ها دارد پس از کیفیت بالایی نیز برخوردار است. اما همین چوب با کیفیت را نمی شود در شهرهای شمالی کشور یا شهرهای جنوبی که هوای مرطوب و شرجی دارند استفاده کنیم. چوب هایی که عموما در ایران استفاده می شوند چوب راش ایرانی یا گرجستان، چوب گردو، چوب بلوط، چوب نراد روس و چند چوب دیگر هستند که تفاوت قیمت های زیادی با هم دارند.

 

 • چوب نراد قیمت پایین تری نسبت به بقیه دارد اما گزینه خیلی خوبی برای مناطق مرطوب است.
 • چوب راش ایرانی قیمت پایین تری نسبت به گزینه گرجی خود دارد و با کیفیت است اما گره های در هم پیچیده اش باعث سختی منبت کاری می شود.
 • چوب راش گرجستان مناسب هوای با رطوبت خیلی زیاد نیست اما گره های بسیار زیبا، قطر بیشتر در الوار و یکنواختی خاصی در بافت چوب دارد که محصول خروجی زیبایی را ایجاد می کند.
 • بزرگترین مشخصه چوب گردو سختی چوب و همینطور گره های زیبای آن است. قیمت این چوب بالاست و به دلیل سختی زیاد در بافت چوب مورد علاقه نجاران نیست.
 • چوب بلوط کمی گران تر از بقیه است و از لحاظ ساختار شبیه چوب گردو است و این چوب نیز به دلیل سختی و همینطور قیمت، مورد توجه تولید کنندگان قرار ندارد.

 


 

در خرید مبلمان عجله نکنید !

انتخاب و خرید مبلمان متناسب با فضای خانه کار بسیار دشواری است. یکی از نکات مهم برای خرید مبلمان تناسب اندازه آن با فضای اتاق است و هنگام چیدمان  مبل شما نباید در فضای مورد نظر کوچک یا بزرگ تر از حد نیاز باشد. مطلب مهم بعدی راحتی مبلمان است وگرنه امکان دارد صندلی یا کاناپه ای که خریداری می کنید از صندلی های مترو نیز سخت‎تر و آزاردهنده ‎تر باشد.

مبلمان کالایی نیست که بتوان آن را بصورت غیر حضوری خریداری کنید و می‎توانید در فضای آنلاین مدل‎های دلخواه خود را انتخاب کرده و سپس به صورت حضوری آن را بررسی کنید. و حتی در رده مبلمان لوکس حق دارید از فروشنده بخواهید مبل انتخابی‎تان را در منزل تان پرو کند.

 

اگر بعد از مدتی هنوز نتوانستید مبل دلخواه خود را انتخاب کنید و خسته شده اید به خودتان زمان بدهید و دوباره از نو با حوصله شروع کنید. مبلمان لوکس یک کالای با قیمت و طول عمر بالاست و نباید اشتباهی در انتخاب آن صورت بگیرد.

 


 

انتخاب و خرید کوسن مبلمان

متاسفانه بعضی افراد در خرید مبلمان به کوسن ‎ها دقت نمی‎کنند و آن را یک کالای غیر ضروری می‎دانند. در صورتی که کوسن مبلمان تاثیر زیادی هم در راحتی و هم در زیبایی آن دارد.

 • همخوانی رنگ و طرح پارچه و همینطور شکل کلی کوسن در درجه اول، اهمیت دارد و هرچند سلیقه حرف اول را در این رابطه میزند، ما اطمینان داریم که علاقه‎ مندان به مبلمان کلاسیک حواس‎شان به این موضوع هست.
 • نکته دوم تعداد و شکل مختلف کوسن است که آن هم باید در همخوانی با سبک مبلمان باشد، کوسن مبلمان مدرن با مبلمان کلاسیک معمولا تفاوت ظاهری دارند.
 • دقت کنید که کوسن ها خوش ساخت باشند، گوشه ‎ها و منحنی‎ های مرتب، دکمه‎ ها و دوخت تمیز و درزهای یکنواخت داشته باشند.
 • یک کوسن خوب معمولا دارای دو یا سه لایه پارچه است و لایه بیرونی توسط زیپ بسته شود تا به راحتی بتوان پوشش بیرونی را شست.
 • بهترین پُرکننده ها برای کوسن خوب پَر و همینطور ویسکوز است که باید توسط یک یا دو لایه پارچه آستری محافظت شود تا باعث نشتی مواد داخلی نگردد.

 


 

از کجا مبل بخریم ؟

در مورد خرید مبلمان بستگی به این دارد که در مورد بازارهای مبل تهران صحبت می کنیم یا سایر شهرستان‎ ها و البته که در تهران تنوع زیادتری وجود دارد.

بزرگ ترین بازارهای مبل تهران در محل های زیر قرار دارند:

 

بازار مبل جاجرود

به طور اجمالی اگر بخواهیم در مورد این بازارها حرف بزنیم به ترتیب بازار مبل جاجرود جزو قدیمی ترین محل های تولید کننده و عرضه کننده مبلمان در شمال شرق تهران است که بیشتر در رده لوکس و مبل کلاسیک فعالیت می کند و به خاطر ارزان بودن محل های کسب و کار و همینطور اجاره ها، قیمت نهایی مبلمان نیز در این بازار بسیار منطقی و مبل های با کیفیتی به مشتری ارائه می شود و بزرگان صنعت مبلمان ایران نیز در این منطقه حضور دارند.

 

بازار مبل یافت آباد

مجموعه بازار مبل یافت آباد تشکیل شده از حدود ۸۰۰۰ واحد کوچک و بزرگ ارائه کننده مبلمان در چندین پاساژ است که در جنوب غرب تهران در محله یافت آباد است و فروشندگان مبلمان کلاسیک لوکس در بازارهای مبل ایران شماره ۱ و ۲ و ۳ و همینطور پاساژ خلیج فارس یافت آباد و چندین پاساژ دیگر در خیابان اصلی قرار دارند که به دلیل قیمت سرسام ‎آور مغازه و همینطور اجاره های این پاساژها، طبیعتا قیمت خود مبلمان نیز بیش از حد معمول است.

 

بازار مبل دلاوران

بازار مبل دلاوران در منطقه شرق تهران (محدوده تهرانپارس و نارمک) متشکل از فروشگاه‎ هایی است که بر خیابان اصلی قرار دارند و در تمام رده های مبلمان کلاسیک، تولیدکنندگان مبلمان و سرویس خواب با چوب و همینطور مواد تزریقی و البته تولید کنندگان مبلمان مدرن قرار دارند. در این محله و راسته مبل فروشان دلاوران رده قیمتی بسیار متنوع است و بعضی از تولیدکنندگان بزرگ نیز در آن حضور دارند.

 

دیگر بازارهای مبل تهران

کارگاه ها و فروشندگان محله ولیعصر و چهاردانگه که در جنوب غرب تهران، پایین تر از یافت آباد قرار دارند عمدتا در رده مبل های ارزان قیمت فعالیت می کنند و قیمت یک سرویس کامل مبلمان حتی کمتر از ۲۰ میلیون تومان نیز وجود داشته و البته سطح توقع از کیفیت خروجی این کارگاه ها باید در همان محدوده قیمت باشد و هیچگونه گارانتی و تضمینی به مشتری ارائه نمی شود.

 


 

فروشندگان چراغ خاموش مبلمان

البته فروشندگان بی نام و نشان دیگری هم در مناطقی مثل خیابان ولیعصر، خیابان فرشته، اندرزگو و بعضی مناطق دیگر شمال تهران وجود دارند که عموما نه در ایونت‎ها و نمایشگاه‎ها شرکت می کنند و نه تبلیغاتی از این فروشندگان می توان پیدا کرد و گالری های اصطلاحا چراغ خاموشی هستند که محصولات خود را با عنوان مبل‎های وارداتی اروپا و با قیمت دلار یا یورو به فروش می رسانند و گاها یک کاناپه تک بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان نیز قیمت گذاری می شود که البته مشتریان خاص خود را دارند و سوای از این موضوع که این مبل ها واقعا ایرانی هستند یا وارداتی به دلیل خارج از بحث این مطلب بودن، به آن نمی‎پردازیم.

 


 

در خرید مبلمان به گارانتی آن توجه کنید

پیش از نهایی کردن خرید مبلمان دقت کنید که از یک فروشگاه، یک تولید کننده، یک کارخانه دار یا یک گالری معتبر دارید خرید می کنید و بر اساس انتخابی که بین این چند مورد داشتید می‎توانید توقعات خود را از گارانتی و خدمات پس از فروش برای خرید مبلمان تان را بیان کنید.

 

 1. درج کردن نوع متریال استفاده شده در فاکتور
 2. درج شدن مدت زمان گارانتی و شرایط دقیق استفاده از گارانتی در برگه ضمانت نامه یا فاکتور
 3. خدمات جابجایی و همینطور نصب مبلمان در محل
 4. شرایط احتمالی عدم مغایرت متریال مورد استفاده

اگر مبلمان وارداتی می‎خرید این حق شماست که برای اطمینان از وارداتی بودن آن برگه سبز (گمرکی) و همینطور جهت حصول اطمینان بیشتر بتوانید با خود تولید کننده در خارج از کشور تماس بگیرید.

 

مبلمان یک کالای با عمر مصرف بالاست! در خرید آن دقت کافی داشته باشید. موفق باشید

نمایشگاه مبل تهران ۱۴۰۰ – نمایشگاه بین المللی مبلمان هافکس ۲۰۲۱
نمایشگاه مبل تهران 1400

  تاریخ برگزاری نمایشگاه مبلمان منزل تاریخ نمایشگاه مبلمان: ۱۲ تا ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ مدت برگزاری: ۴ روز سه شنبه تا جمعه محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران (چمران)   بنا بر مصوبه هیئت مشترک اتاق اصناف، اتحادیه درودگران ادامه مطلب را بخوانید

همه چیز درباره استفاده از چوب راش در مبل کلاسیک
استفاده از چوب راش در مبل کلاسیک

امروزه در صنعت مبلمان سازی چوب راش یکی از پرکاربردترین مصالح اولیه ساخت مبلمان محسوب می‎شود. لذا در این راستا توضیحاتی در رابطه با شناخت چوب راش، فرق چوب راش گرجستان و ایران و تنوع قیمت گذاری چوب راش و ادامه مطلب را بخوانید

تاریخچه مبل فرانسوی
تاریخچه مبل فرانسوی

مبلمان کلاسیک فرانسوی که یکی از لوکس ترین و دوست داشتنی ترین مدل های مبل کلاسیک در بازار جهانی است در ابتدا برای اشراف و بورژوازی ثروتمند و طبقه سطح بالای جامعه فرانسوی تولید می شده است. البته سبک مبل ادامه مطلب را بخوانید

بازار مبل جاجرود
بازار مبل جاجرود

بازار مبل جاجرود که یکی از خوشنام ترین بازارهای مبل ایران است را کمتر کسی می شناسد. ما در این مطلب سعی داریم تمام مواردی که به شناخت این بازار مبل قدیمی و اصیل کمک می کند را بازگو کنیم. ادامه مطلب را بخوانید