چستر فیلد یک کاناپه اصیل با طراحی انگلیسی است.

پیدایش کلمه چسترفیلد بنا بر لغت نامه انگلیسی آکسفورد به قرن 18 میلادی باز می گردد که مردم از آن به عنوان اشیاء چرمی استفاده می کرده اند.

 Lord Phillip Stanhope

Lord Phillip Stanhope لرد فیلیپ استنهوپ

اما اینکه اولین مبل چسترفیلد چگونه و توسط چه کسی به وجود آمده اعتقاد بر این است که لرد فیلیپ استون هوپ، چهارمین ارل چسترفیلد (منطقه ای در انگلستان) که یک سیاستمدار و نویسنده بود اولین مبل چرمی چسترفیلد را با رنگ قهوه ای مایل به قرمز ساخته است.

لرد فیلیپ استنهوپ با بکارگیری یک نجار محلی اولین مبل چسترفیلد را طراحی کرد و ساخت

توصیفی که از مبل چسترفیلد اولیه در نوشته های قدیمی در دست است چنین است :

[otw_shortcode_quote border_style=”bordered” background_color_class=”otw-black-background” color_class=”otw-silver-text”]یک تکه چرم قهوه ای تیره با دکمه های بزرگ و فرورفتگی های عمیق در سطح این مبل زیبا و شگفت انگیز.[/otw_shortcode_quote]

 

اصالت طراحی در کاناپه چستر فیلد

مبل چستر در تمام کشورها تولید می شود اما مشخصه حفظ اصالت در طراحی آن در چند مورد زیر خلاصه می شود:

  • شکل پشت مبل
  • ارتفاع نشیمن
  • ارتفاع پشتی های مبل
  • شکل و عمق دکمه های لمسه کاری شده
  • رنگ چرم استفاده شده در مبل چستر

مبل کلاسیک چسترفیلد تقریبا در تمام شرکت های معروف مبلمان دنیا تولید می شود و طرح آن در انحصار شخص یا شرکت خاصی نیست اما معمولا تولیدکنندگان مبلمان تغییراتی در آن به وجود آورده اند که این مبل کلاسیک بسیار زیبا را از اصالت آن خارج کرده است. البته این تغییرات به معنای پایین آوردن سطح کیفی طراحی آن نیست ولی دیگر خبری از مبل چستر کلاسیک در نوع جدید نخواهد بود.

کاناپه چستر کلاسیک

مبل چستر کلاسیک در یک قالب و شکل دیگر

 

گسترش تولید چسترفیلد به دیگر نقاط جهان

تولید مبل زیبای چسترفیلد در انگلستان توسعه زیادی نیافت و زمانی این مبل جهانی شد که در کانادا و آمریکا نیز تولید شد.

این مبل در طول 300 سال در قالب های مختلفی تولید شده است و بدین جهت یکی از پرطرفدارترین مبل ها در سراسر جهان به حساب می آید.

 

بازطراحیِ مبل چستر در مبلمان دیاکو

مبل دیاکو نیز یکی از طرفداران مبل اصیل چستر کلاسیک است ولی به دلیل علاقه دوست داران محصولات مبلمان دیاکو به نوع منبت کاری شده و پرآرایه بودن مبلمان، اقدام به بازطراحی و دیزاین جدید این مبل کلاسیک کرده ایم که البته طرفداران بسیاری نیز داشته است.

مبل کالادیوم، بازطراحی چسترفیلد

کاناپه کالادیوم، باطراحی شده مبل چسترفیلد

استفاده از منبت های برگی، بهره گیری از چوب راش و البته حفظ استانداردهای ارتفاع نشیمن و ارتفاع پشتی در کاناپه مبل کالادیوم، آن را در رده مبل های بازطراحی شده مبل چستر کلاسیک قرار می دهد. سرویس مبل کالادیوم یکی از پرطرفدارترین محصولات تولیدی مبل دیاکو است.

 

مبلمان چستر مدرن

در طول گذر زمان، چستر هنوز طرفداران خود را دارد و با طراحی های متنوعی ارائه شده است. بیش از 300 سال از عمر این مبل زیبا می گذرد و شاید این مبل در سراسر جهان بیش از میلیون ها بار با طراحی های متفاوتی تولید شده است و به مرور با سلیقه مشتری ها تغییر کرده است.

مبل چستر مدرن با رویه کوبی پارچه ای

رویه کوبی پارچه ای با لمسه های چسترفیلد برای طراحی مدرن

از نکات اصالت مبل چستر فیلد می توان به استفاده از رویه چرمی قهوه ای آن اشاره کرد که امروزه می بینیم این کمی تغییر کرده و در مدل های مدرن تر چسترفیلد، استفاده از پارچه های مخملی اعلا جایگزین آن شده است.

 

مبل چسترفیلد را همه جا خواهید دید

شما به هر نقطه ای از دنیا سفر کنید، در لابی هتل یا در دفاتر و ادارات و همینطور در کلوب های شبانه یا منازل شخصی و این مبل کلاسیک سبک با چرم لوکس و دکمه های دارای عمق زیاد (لمسه کاری) با تکیه گاه های کوتاه و دسته های مبل بلند چسترفیلد را خواهید دید.

شاید بپرسید چگونه می شود یک مبل در این همه سال و بین این همه فرهنگ و تمدن با این سرعت گسترش پیدا کرده است. با جستجو در تاریخ مبل چسترفیلد به این خواهیم رسید که شاید از دلایل گسترش این مبلمان، طراحی فروتنانه و شکل ظاهری ساده آن باشد که در عین حال همیشه با بهترین چرم و چوب ساخته شده است. کیفیتی بی نظیر و در عین حال یک مبل پر کاربرد با ظاهری نشین، آن را به یکی از مبل های مورد علاقه در جهان مبلمان تبدیل کرده است.

 

انواع مدل های مبل چستر فیلد

در ادامه تعداد از تصاویر مدل های مختلف مبل چستر فیلد را با هم مرور می کنیم. این مدل ها به مرور زمان و بر اساس سلیقه بازارهای مختلف (خصوصا در اروپا) به وجود آمده است.

استفاده از پارچه، تغییرات در تکیه گاه مبل، تغییر در نوع دسته، ایجاد تغییرات در طراحی تاج کاناپه و همینطور استفاده از رنگ و جنس های مختلف و حذف کردن لمسه کاری ها، مواردی است که با بازطراحی این مبل چسترفیلد به دست آمده است.

مبل چستر چرمی لمسه شده با تاج متفاوت

طراحی تاج کاناپه متفاوت در مبل چستر کلاسیک

 

 

اولین خانه ای که میزبان مبل چسترفیلد بود

تصویر پایین، عکس خانه ای است که برای اولین بار مبل چستر فیلد توسط لرد استنهوپ ساخته شد و در آن قرار گرفت.

تصویر خانه چسترفیلد

این خانه اولین میزبان مبل چسترفیلد بود.

متاسفانه این خانه با شکوه در سال 1937 تخریب شد.

گفته می شود که لرد استنهوپ به دنبال مبلی بود که در هنگام نشستن روی آن لباسش به هم نریزد. مبل های آن دوره به سبک مبلمان روکوکو و باروک بودند. به همین دلیل از یک نجار محلی برای ساختن مدل طراحی شده اش استفاده کرد.

 

راحتی در مبل چستر فیلد

پیش از قرن نوزدهم، در طراحی مبلمان بیشتر به جنبه های لوکس و اشرافی گری آن توجه می شد تا اینکه نکات راحتی و آسایش در استفاده از مبل مورد توجه قرار گیرد. مبل چستر، انقلابی بود بر شروع راحتی و کاربردی بودن در صنعت طراحی مبلمان که از انگلستان آغاز شد.

تصویر مبل چستر در فیلم آنی هال وودی آلن

تصویر مبل چستر در فیلم آنی هال با بازی وودی آلن

البته مدل های اولیه مبل چستر به راحتی مدل های امروزی نبودند و زیر پوسته چرمی آن یک لایه نازک پارچه و کاه استفاده می شده ولی به تدریج به راحتی آن افزوده شد و در دوره های بعد استفاده از انواع ابر، فوم، پارچه، تخم پنبه و سایر چیزهای نرم برای افزودن راحتی به این مبل زیبا به کار گرفته شد.

مبل چستر در دفتر کار زیگموند فروید

استفاده از مبل چسترفیلد در دفتر زیگموند فروید

در مدل های مدرن تر مبل چستر نیز از انواع فنر در نشیمن آن (در قسمت زیر لایه های ابر) استفاده شده است.

 

امپراطوری مبل چسترفیلد انگلستان

تا اواخر قرن هجدهم میلادی، بریتانیا به دنبال مستعمراتی در سراسر جهان بود که امپراطوری شان را به رسمیت بشناسند، برای همین فرهنگ بریتانیایی نیز به بسیاری از این کشورها رواج پیدا کرد. امپراطوری بریتانیا به حدی وسعت پیدا کرده بود که تقریبا یک چهارم جهان تحت حکومتش بود و همینطور که مرزها گسترش پیدا می کرد سبک زندگی بریتانیایی نیز به آن کشورها نفوذ می کرد.

بریتانیا به هر نقطه ای که رفت چیزهای مختلفی را به آن کشور بُرد، از جمله این چیزها مبل معروف Chesterfield چسترفیلد بود. کانادا، هند و استرالیا کشورهای بزرگی بودند که با نوعی اجبار یا میل طبیعی مردم پذیرای این مبل زیبا شدند و در کانادا تا حدی این مبل پذیرفته شد که از کلمه چسترفیلد برای توصیف هر نوع مبلی استفاده می شد و هنوز نیز در بین قشری از مردم این مساله رواج دارد و البته انتظار می رود که با گسترش فرهنگ آمریکایی در کانادا، این کلمه (برای توصیف هر نوع مبل) کم کم با کلمات درست مثل کاناپه یا مبل (به عنوان کلمات مرجع) جایگزین شود.

 

مبل چستر کالادیوم

مبل چستر کالادیوم دیاکو

دیدن سایر مقالات
مبل ایرانی یا مبل ترک ؟
مبل ایرانی بهتر است یا مبلمان ترک؟

اینکه از کجا مبل خوب بخریم یا مبل خارجی انتخاب کنیم و یا داخلی، از سوالاتی است که هنگام خرید مبلمان (خصوصا رده لوکس) خریداران را به شدت درگیر خود می کند. ما طی یک نظر سنجی که از مشتریان ادامه مطلب را بخوانید

همه چیز درباره استفاده از چوب راش در مبل کلاسیک
استفاده از چوب راش در مبل کلاسیک

امروزه در صنعت مبلمان سازی چوب راش یکی از پرکاربردترین مصالح اولیه ساخت مبلمان محسوب می‎شود. لذا در این راستا توضیحاتی در رابطه با شناخت چوب راش، فرق چوب راش گرجستان و ایران و تنوع قیمت گذاری چوب راش و ادامه مطلب را بخوانید

نکات مهم قبل از خرید مبلمان
نکات پیش از خرید مبلمان

خرید مبلمان کار آسانی نیست، اینکه چه اجزائی بخریم و مبل مان را از چه سبکی انتخاب کنیم، همینطور انتخاب جنس، طرح و رنگ پارچه کاری سخت است و مهم تر از آن اینکه از کجا مبل بخریم! تمام این ادامه مطلب را بخوانید

تاریخچه سبک مبلمان روکوکو
تاریخچه مبلمان سبک روکوکو

خاستگاه سبک روکوکو فرانسه است و در اواخر دوره سبک باروک در زمان لوئی شانزدهم به وجود آمد (اوایل قرن هجدهم میلادی) که یک سبک استادانه در استفاده از تزئینات پر از شکوه و زیبایی است. در دانشنامه آزاد ویکی ادامه مطلب را بخوانید


از 10 صبح تا 9 شب مبل دیاکو ☎ 76263005