اینکه از کجا مبل خوب بخریم یا مبل خارجی انتخاب کنیم و یا داخلی، از سوالاتی است که هنگام خرید مبلمان (خصوصا رده لوکس) خریداران را به شدت درگیر خود می کند.

ما طی یک نظر سنجی که از مشتریان خود داشته ایم به این دلیل ممکن است سراغ مبل خارجی بروند که کیفیت بهتری در ساخت کارهای ترک، ایتالیایی و بعضا چینی وجود دارد و عده ای هم با وجود مساله کیفیت در مبل وارداتی، به دلیل نداشتن گارانتی یا عدم اطمینان به خدمات پس از فروش توسط وارد کننده از خرید مبلمان وارداتی صرف نظر می کنند. همینطور مساله تشخیص مبل وارداتی اصل از مبل تقلبی که به عنوان مبل خارجی به فروش می رسد نیز یک مساله جدی است. چرا که در بازارهای مبل یافت آباد فروشندگانی هستند که با قیمت های بسیار بالا، کالاهایی را عرضه می کنند به عنوان مبل خارجی و پس از بررسی یا گذشت زمان این مساله مشخص شده که مبل فروخته شده تولید داخل بوده و اتفاقا از کیفیت پایینی برخوردار بوده است که معمولا در هنگام آسیب دیدن مبل این مساله مشخص می شود. همینطور قبل از بررسی تخصصی این قضیه باید این نکته را هم در نظر گرفت که ایران در زمینه تولید مبلمان یکی از قطب های منطقه است و در هر رده قیمت یا سطح کلاس تولید مبلمان، کارهای متفاوتی وجود دارد؛ مخصوصا در رده تولید کنندگان مبلمان لوکس، کارهای گرید A و رده های متوسط بیشماری در کشور وجود دارند.

 

نقاط قوت مبلمان وارداتی

فرض را بر این می گذاریم که در این آشفته بازار که البته امکان واردات مبلمان نیز در آن وجود ندارد، شما به کالای وارداتی اصل دست پیدا کرده اید. مهمترین نقطه قوت مبلمان وارداتی رنگ و پارچه آن است. به دلیل عدم وجود محدودیت در خرید متریال برای رنگ و همینطور گستردگی و تنوع جنس پارچه و قیمت معقول آن در کشوری مثل ترکیه، مبلمان این کشور به شکل قابل قبولی رنگ و لعاب خوبی داشته و رنگ کارها نیز بسیار با کیفیت است و به دلیل توان بالای خرید در کشورهای اروپایی و عدم محدودیت برای صادرات به اروپا، کشور ترکیه بدون حد و مرز می تواند کارهای با کیفیت تری تولید کند و با قیمت بالاتری نسبت به کالاهای رده متوسط، آنها را بفروشد.

 

آیا هم اکنون امکان واردات مبلمان وجود دارد؟

پاسخ خیر است! مدت زیادی است که امکان واردات مبل وجود ندارد و برخی از وارد کنندگان پر قدرت که دپوهای عظیم، خصوصا با واردات از چین از پیش دارند هنوز مبل یا سرویس خواب های وارداتی اصلی (محصول کشورهای چین و ترکیه) را می فروشند اما در حال حاضر هیچ واردکننده ای امکان واردات مبلمان را ندارد. اگر برایتان سوال پیش آمده که این همه فروشنده مبلمان خارجی خصوصا در بازار مبل یافت آباد چگونه چنین ادعایی می کنند با تاسف باید گفت که محصولات این شرکت ها غالبا تولید روز خود ایران بوده و به عنوان کالای خارجی به فروش می رسد.

بعضی از تولید کنندگان داخلی توان بالایی در کمیت و کیفیت تولید دارند اما متاسفانه سرمایه گذاری تبلیغی خوبی روی موضوع کالای ایرانی با کیفیت نکرده اند و یا جرات انجام این کار را ندارند و با پنهان نگه داشتن کارگاه یا کارخانه شان اقدام به عرضه کالا با اسم و عنوان خارجی می کنند.

 

مبلمان ترک یا مبل ایرانی ؟

اگر در انتخاب بین مبل ایرانی و مبل ترک مردد هستید به این نکته توجه داشته باشید که فقط کیفیت مساله اصلی نیست بلکه موارد دیگری از جمله خدمات پس از فروش و چند مورد دیگر نیز به همان اندازه دارای اهمیت است.

  • کیفیت چوب به کار رفته در مبلمان و تناسب آن با آب و هوای ایران
  • آگاهی در مورد خواص رنگ پوششی یا رنگ های طبیعی
  • دقت داشتن در خصوص مساله تعمیرات در صورت خرابی احتمالی

به طور اختصار باید گفت که کیفیت چوب یک مساله نسبی است و در کشوری مثل ترکیه با ایران تفاوت دارد. عمده علاقه خریداران مبل در ایران این است که محصول شان تمام چوب و خصوصا با چوب راش باشد اما مبل هایی که در ترکیه تولید می شود تمام چوب نیست چرا که اگر اینطور باشد به دلیل رطوبت زیاد هوا در اروپا به سرعت دچار پوسیدگی می شود.

 

چوب مبلمان ایرانی و ترک چه تفاوتی دارند ؟

باید بدانید اگر یک مبل وارداتی ترک خریده اید به احتمال زیاد در بعضی از قسمت ها از ترکیب چوب راش، موارد رزینی با کیفیت و همینطور پلیمر استفاده شده است. این ترکیب به دلیل جلوگیری از پوسیدگی سریع چوب در هوای مرطوب است که شامل تمام اروپا می شود و اکثر مشتریان مبل های ترک در اروپا هستند.

و البته باید این نکته را هم گفت که مواد رزینی گفته شده از بهترین مواد شیمیایی تولید شده اند و با آن دسته مبل های بی کیفیت رزینی که در مورد آنها شنیده اید تفاوت دارند و ابدا ایجاد حساسیت نیز نمی کنند.

اما در مبلمان ایرانی خصوصا محصولات مبل کلاسیک رده لوکس به سه دلیل فقط از چوب راش استفاده می شود.

  1. خواست مشتری ایرانی، مبل تمام چوب است
  2. مواد شیمیایی (رزین و پلیمر) با کیفیت در ایران قیمت بالاتری از چوب دارد و به سختی پیدا می شود.
  3. به دلیل نوع آب و هوای ایران، نیازی به استفاده از مواد رزینی و پلیمری نیست.

 

طراحی ایرانی یا طراحی ترک ؟

متاسفانه به صورت کلی باید گفت که طراحی در هیچ کدام از نمونه های ایرانی و ترک اصالت چندانی ندارد، البته این قضیه را نباید به تمام تولیدات تعمیم داد ولی بیشتر کارهای ترک و ایرانی نمونه های کپی یا طراحی مجدد شده آثار ایتالیایی، فرانسوی، آلمانی یا مبل های آمریکایی هستند. به همین دلیل است که مبل های ایرانی و ترک شانس زیادی برای ورود به بازارهای لوکس اروپا را ندارند.

اما خب در بحث طراحی کشور ترکیه کمی جلوتر از ایران است و طراحی یا ریدیزاین قوی تری نسبت به شرکت های مبلمان ایرانی دارد و متاسفانه در این قسمت نگاه تولید کنندگان ایرانی، بیشتر به محصولات مبلمان ترکیه است تا با کپی برداری از آثار آنها بتوانند محصولات جدید به بازار داخلی ارائه کنند.

این کپی برداری ها معمولا از روی تصاویر ژورنالی شرکت های ترک و یا حتی با خرید یک محصول از این شرکت ها و کپی توسط عکس برداری سه بعدی مبلمان صورت می گیرد.

ولی این نکته را هم نباید فراموش کرد که مبلمان در ایران پیشینه طولانی دارد اما متاسفانه به آن به درستی پرداخته نشده است

 

پوشش رنگی در مبل ترک و ایرانی

به طور خلاصه بزرگ ترین تفاوت بین این دو، استفاده از پوشش پلی اورتان و پلی استر است.

در بیشتر کارهای رده متوسط و حتی برخی تولیدات رده متوسط به بالای ایرانی از پوشش پلی استر استفاده می شود اما در همان رده مشابه در تولیدات کشور ترکیه از پوشش بسیار با کیفیت پلی اورتان بهره گرفته شده است. البته شرکت های ایرانی نیز از پلی اورتان برای بالا بردن کیفیت رنگ مبلمان خود استفاده می کنند ولی این شامل همه محصولات ایرانی نمی شود.

تفاوت بین رزین و پلیمر ۲ مورد اساسی را شامل می شود. اول اینکه رزین کیفیت پایینی نسبت به پلیمر دارد و در نهایت یک سطح صاف و صیقلی ایجاد می کند.

دومین مساله که در استفاده از پولیمر وجود دارد این است که در سطح آن، رنگ ماندگاری بسیار خوبی دارد و درخشش زیبایی ایجاد می کند.

 

نوع چوب راش در مبلمان ترک و ایرانی

در محصولات مبلمان ایرانی از چوب راش ایران و همینطور چوب راش گرجستان استفاده می شود اما مبل های ترکیه فقط با چوب راش گرجستان ساخته می شوند.

اینکه شما بخواهید پس از پایان کار و در مبل تولید شده نوع چوب را تشخیص بدهید عملا این امکان وجود ندارد و نیاز به افراد کارشناس و با تجربه دارید یا باید در مراحل تولید مبلمان به کلاف مبل خود در چرخه تولید سر زده باشید.

تفاوت های چوب راش ایران و گرجستان در چند مورد زیر است :

  • تفاوت در درجه سختی چوب
  • چوب راش گرجستان سطوح صاف بیشتری دارد و همینطور الوارها قطر بیشتری دارند.
  • در چوب راش ایران، رنگ جذب چوب می شود و این یک نقطه ضعف است.
  • چوب راش ایران دارای گره های گره است که باعث سخت منبت شدن کار می شود اما راش گرجستان بدون گره و کاملا یکدست است.

 

خدمات پس از فروش مبلمان

شاید پنجاه درصد از مساله انتخاب بین اینکه مبل ایرانی بهتر است یا مبل ترک به مساله خدمات پس از فروش مربوط می شود. تا کنون فرض را بر این میگذاریم که دو محل ترک و ایرانی دلخواه از لحاظ طراحی و کیفیت ساخت پیدا کرده ایم اما بحث گارانتی و خدمات پس از فروش به دلیل عدم حضور شرکت های خارجی در ایران باعث می شود که این فرصت را به شرکت های ایرانی بدهیم چرا که به دلیل در دسترس بودن و حضور مستمر در بازار داخلی، خدمات پس از فروش خواهند داشت.

همه چیز درباره استفاده از چوب راش در مبل کلاسیک

امروزه در صنعت مبلمان سازی چوب راش یکی از پرکاربردترین مصالح اولیه ساخت مبلمان محسوب می‎شود. لذا در این راستا توضیحاتی در رابطه با شناخت چوب راش، فرق چوب راش گرجستان و ایران و تنوع قیمت گذاری چوب راش و خواندن ادامه مطلب

نکات مهم قبل از خرید مبلمان

خرید مبلمان کار آسانی نیست، اینکه چه اجزائی بخریم و مبل مان را از چه سبکی انتخاب کنیم، همینطور انتخاب جنس، طرح و رنگ پارچه کاری سخت است و مهم تر از آن اینکه از کجا مبل بخریم! تمام این خواندن ادامه مطلب

تاریخچه سبک مبلمان روکوکو

خاستگاه سبک روکوکو فرانسه است و در اواخر دوره سبک باروک در زمان لوئی شانزدهم به وجود آمد (اوایل قرن هجدهم میلادی) که یک سبک استادانه در استفاده از تزئینات پر از شکوه و زیبایی است. در دانشنامه آزاد ویکی خواندن ادامه مطلب

تاریخچه مبلمان کلاسیک ایتالیایی | سبک روکوکو و باروک در مبل ایتالیا

مبلمان ایتالیایی، اثری با ارزش فنی و زیبایی بی نظیر است. ایتالیایی ها در سراسر دنیا به دلیل مبلمان با کیفیت بالای ساخته شده با چرم و چوب تصفیه شده شناخته می شوند و اتفاقا یکی از مهمترین شاخصه ها خواندن ادامه مطلب


استعلام قیمت ۰۲۱۷۶۲۶۳۰۰۵
واتساپ دیاکو ۰۹۱۹۷۷۲۰۱۴۳